Tenis kortunda büyümüş olmasına rağmen, baseball terimlerini kullanarak açıklama yapan Lars Ulrich, yeni albümün şu an dördüncü aşamada olduğunu söyledi. 

Albüm üzerinde çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “Albüm üzerinde hala çalışıyoruz. Şu anda daha çok riff yazıp bunları şarkıların içine ekliyoruz. Aslında bir şarkı yazıp, ertesi gün başka bir şarkı yazmıyoruz. Şu an sadece riffleri besteleme ve tempoyu ayarlama konusunda çalışıyoruz.”

Metallica, Güney Amerika turunu yeni bitirdi ve üyeler bir süre kendine zaman ayırdı. Ulrich, bu ay bir araya gelip albümü kimin çıkaracağına kararlaştıracaklarını söyledi: “Henüz kayıtlara başlamadık, ancak söz yazımına devam ediyoruz.”

By Request” turu kapsamında grup, “Lords of Summer” hariç bütün şarkıları hayranların isteği doğrultusunda belirliyor. Hayranlar genel olarak Metallica’nın en iyi hitlerini tercih etseler de bir sonraki konserlerinde (Helsinki, Finlandiya, 28 Mayıs) grup yeni bir şarkı çalabilir.

“Görünüşe göre Mayıs’taki Helsinki konserinde ‘…And Justice For All‘ albümünden ‘The Frayed Ends of Sanity‘ parçasını çalacağız. Vay canına, gerçekten heyecan verici. Ayrıca St. Anger şu an Almanya’da çok rağbet görüyor. Sanırım bir kaç şarkı da bu albümden çalacağız. Adamım bu gerçekten eğlenceli olacak.”

Avrupa’daki “By Request” turu öncesinde 12 Mayıs’ta grup Los Angeles’ta Musicares MAP Fund Benefit konserinde, frontman James Hetfield 15 Mayıs’ta San Fransisco’da Acoustic for a Cure şovunda ve grup 16 Mayıs’ta San Fransisco’nun devleri arasında gerçekleşecek baseball maçında Metallica Gecesi yaşatacak.