Business Week’te yer verilen habere göre, Spirit grubunun kurucu bas gitaristi Mark Andes, Stairway to Heaven’ın, 1968 yılında kendi yaptıkları Taurus isimli parçaya çok benzediğini iddia etti. Mark Andes, Led Zeppelin’in dördüncü albümünün artık basılmasını istemiyor ve basılmasını önlemek için girişimlerde bulunuyor. 

Stairway to Heaven’a çok benzeyen Taurus’u Randy California yazmış. Randy 1997 yılında hayata gözlerini yummuş. Aynı yıl içinde söylediği birkaç söz çok önemli olabilir;

Stairway to Heaven çalıntı diyebilirim. Onlar (Led Zeppelin) o parçadan dolayı milyon dolarlar kazandı ve gelip teşekkür bile etmediler. Bu şarkı için biraz para ödeyebilir miyiz diye sormadılar bile. Belki bir gün vicdanları bu konu hakkında bir şeyler yapmaları gerektiğini söyler. Bu çok acı verici durum.

Birleşik Devletler mahkemesi telif hakkı ihlalini araştırmak için iki şarkıyı incelemeye aldı. Şarkıların yapıldığı döneme ait materyaller toplanacak, araştırma yapılacak ve karar verilecek. 

Led Zeppelin tarihine baktığımızda, grubun telif hakkı ihlali yaptığı gerekçesiyle dava edildiğini görebiliriz. Led Zeppelin’e, Whole Lotta Love,I’m Gonna Leave You, The Lemon song ve Dazed and Confused parçalarında intihal yaptığı için para cezası verilmişti.