ESP’ye bağlı LTD firmasının uygun fiyatlı ürünlerinden olan bu gitar, başlangıç seviyesi için ideal ve tabii ki orta seviye gitaristlerin kullanımı için de oldukça uygun bir gitardır. Piyasada çok ilgi gören ürünlerden. Uygun fiyatı ve yüksek performans kalitesi ile tercih sebebi.

Öncelikle teknik özelliklerine bir bakalım. İlk olarak sap bağlantısı bolt-on vidalama ile tutturulmuş ve bu da oldukça sağlam bir yapı sağlamakta. Gövdesi ıhlamur ağacı ve klavyesi akça ağaçtan yapılmış durumda. Bu fiyat aralığındaki hemen hemen tüm gitarlarda bu ağaçlar kullanılır. Klavye arkası saten bir görünüme sahip. 22 perde ve yuvarlak başlı kesim ile fretler kesilmiş. Klavyesi oldukça rahat ve elinize bir dolgunluk hissi vermekte; aynı zamanda çalarken hiçbir zorluk ya da sıkıntı yaratmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten bu tarz durumlarda çaldıkça eliniz gitara daha iyi oturmaya ve hakimiyet sağlamaya başlar. Bu özelliği oldukça etkili performans almakta önemlidir.

LTD M-10Sap kısmında akort burguları ESP’ye ait logolu ve oldukça şık görünüm. Ve her ESP/LTD gitarda bulunan ESP logosu mevcut. Akort kısmı aşağı doğru kulakçık şeklinde. Aksam rengi black nikel denilen renkler ile hoş bir renk uyumu sağlamakta. Köprüye gövdenin arkasından gelen ve sap kısmına ulaşan bağlantı yapılmış. Ve her ESP/LTD gitarda bulunan 12. perdede M-10 serisi yazmakta. Son olarak bir volume, bir ton, çift hambucker (LH-100)  ve 3 yollu switch bulunmakta. Donanım olarak özellikleri oldukça kaliteli ve sağlam yapılı bir gitar.

Ton olarak oldukça etkili ve bir çok noktada fark yaratan özellikleri var. Clean’de yumuşak dokunuşları oldukça iyi hissettiren ve anında cevap veren, biraz yüklendiğinizde ise yine o hambuckerın sertliğini clean’de de fark ettiren bir yapıya sahip. Clean’de dahi sustain’i oldukça etkili. Bu durum gitara artı bir özellik katıyor. Drivelarda ise oldukça parlak bir ton vermekte olan yırtık ve doyurucu bir tonu var. ESP dünya çapında metal müziğe hizmet eden gitarları ile ünlenmiş bir firma olduğu için bu gitarın da drive tonlarında başarılı olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar ucuz bir model olsa da, ESP/LTD farkı burada ortaya çıkıyor. Bu fiyat aralığında tatmin edici clean tonlarını nispeten rahat alabilirken, drive tonlarında çoğu gitar sıkıntı yaratıyor. Bu gitarda öyle bir durum söz konusu değil. Tuşenizin kalitesi ile beraber oldukça etkili drive tonları elde edebilirsiniz.

LTD M-10

Gitara yeni başlayacak olanlar için uygun bir gitar. Hard rock ve metale olan merakınızı, eğer gitara yeni başlayan bir bireyseniz bu gitar ile taçlandırabilirsiniz. Hem bütçenizi yormadan hem de distortion gitarın verdiği hazları başlangıç seviyesi olarak elde ederek bu gitar ile mutlu mesut idare edersiniz. Şu anki fiyatı 650 lira civarında. Doların yükselmesi ile birlikte bu fiyatlarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu fiyatı hakediyor.