ESP firmasının alt kuruluşu olan LTD tarafından üretilen LTD MH-50 ile karşınızdayım. Bu gitar özellikle son dönemde Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Özellikle sert tonlarda başlangıç seviyesi için fazlasıyla tatmin edici bir gitar.

Gitarın özellikleriyle başlamak istiyorum. Gitar, Ihlamur ağacı gövde olup, sapı Akçaağaç ve klavyesi gül ağacı. Klavyesi 24 perdeden oluşuyor ve bir çok LTD gitarda olduğu gibi gayet rahat ve kullanışlı. Bunların yanı sıra gitarın üzerindeki kontrol potanslarına değinecek olursak, bir adet ton ve bir adet volume potansı yer alıyor. Ayrıca gitarımızın manyetiklerini kontrol edebilmemiz için 3 yollu bir switch kullanılmış. Gitarın kasa tipi bir çok sert karakteristiğe sahip gitarda olduğu gibi superstrat olarak tercih edilmiş. Üzerindeki işlemeler ve tasarım açısından ucuza kaçılmış diyebilirim. Fakat yine de göz alıcı bir tasarıma sahip.

LTD MH-50

LTD firması bildiğiniz üzere sert tonları ile meşhul bir firmasıdır. Yine bu modelde de bizi sert tonlar için yaratılmış bir gitar bekliyor. Gitarın üzerinde ESP LH-150 manyetikler yer alıyor. ESP’nin kendi özel tasarımı olmasına rağmen EMG manyetikler ile yarışabilecek bir manyetik diyebiliriz. Her ne kadar EMG kadar olmasa da kalbur üstü hacimli ve gain’i yüksek distortion tonları sunuyor. Fiyatı sebebiyle ben bu tonu gayet tatmin edici buluyorum. Ki siz tatmin olmazsanız bu manyetiklern yerine takacağız EMG manyetikler ile uçuşa geçebilirsiniz. Gitarın clean tonları ise tabii ki biraz yavan kalıyor. Humbucker manyetiklerin tok sesini kıramıyorsunuz, clean ve crunch tonları bu gitarla başarılı bir biçimde yakalamanız zor görünüyor.

Gitarın üzerinde özel olarak tasarlanmış bir floyd rose sistemi mevcut. Pek sağlıklı ve sağlam durmasa da kullanmak keyif verici. Akort sıkıntısı çok fazla yaratmıyor. Tel değiştirirken çekeceğiniz sıkıntı haricinde başarılı bir floyd rose sistemi var diyebiliriz.

Sonuç olarak şunları söylemek gerekiyor. Başlangıç seviyesi için gayet yeterli bir gitar. Orta seviye için ise bir takım modifikasyonlarla şahlanabilecek bir gitar. Fiyatı 850 lira civarında ve bu parayı hak eden bir gitar. Gitara yeni başlıyorsanız veya gelişme sürecindeyseniz, thrash metal ve heavy metal meraklısıysanız bu gitar size göre.