Mesa Boogie’nin 5:25 ile başlayıp akabinde 5:50 ve son olarak 5:50 Plus modellerini ürettiği Express serisinin ortancası ile karşınızdayım. Üzerinde Clean, Chrunch, Blues ve Burn olmak üzere dört seçeneği mevcut. Ayrıca tüm bu seçeneklere etki edebilen Gain, Treble, Mid, Bass ve Reverb ayarları mevcut. Tüm bunlara ek olarak ayrıca bir de Contour butonu mevcut ki bu buton tonunuzu gerçekten çok etkiliyor.

Express 5:50 aynen 5:25 gibi lambalı bir amfi. Fakat 5:25’lerde lamba olarak EL-84’ler kullanılırken, 5:50’de 6L6 kullanılmış. Kullandığınız amfinin ”tube amp” yani lambalı olması gitar tonunuzun güzelliği ve çalışınız için çok önemli. Çünkü bu tarz amfilerde lambalar ısındıkca, tonlarınız daha güzel, daha canlı ve daha dolu oluyor. Konserlerde gitaristlerin amfilerini önceden açmasının sebebi de budur.

Hoparlör olarak ise Black Shadow hoparlörleri kullanılmış. İlgimi çeken olaysa, bu hoparlörlerin İngiltere’de üretilmesi. Mesa Boogie gibi bir Amerikan markasıyla, İngiliz hoparlörler birleşince biraz daha ilginç bir sound sunuluyor bizlere. Fakat 5:50 yine Amerikan soundu taşıyor diyebiliriz. Eğer Amerikan soundu seviyorsanız, hoparlörlerin İngiltere’de yapılmasına takılmadan tercih edebileceğiniz bir amfi.

Mesa Boogie Express 5:50 ekolayzır

Adının 5:50 olmasının sebebi ise, 5 Watt ve 50 Watt olmak üzere iki seçeneğinin mevcut olması. Eğer amfiyi egzersiz yapmak için evde de kullanacaksanız 50 watt’a çıkarmamanızı öneririm yoksa cam, çerçeve aşağıya iniyor. 🙂 5 watt oldukca tatmin edici sesler sunuyor. Yani evde çalışırken veya küçük çapta bir kayıt yapıyorsanız rahatça kullanabileceğiniz bir seçenek. Konserlerde veyahut daha profesyonel kayıtlarda ise amfiyi 50 watt olarak kullanmanız doğru seçenek olacaktır.

Amfiyi kullanırken, kanallar içinde rahatça dolaşabilmeniz ve reverb verebilmeniz için bir pedalı mevcut. Gayet pratik ve kullanışlı. Ayrıca amfinin arkasında fx girişi olması güzel özelliklerinden biri. Çünkü kimi gitaristler bazı pedallarını input’tan değil de fx girişinden bağlamayı tercih ediyor.

Konu ses ise duymak okumaktan daha faydalıdır diyorum ve sizleri daha fazla ayrıntıya yer verdiğim alttaki videoya davet ediyorum. Ayrıca her hafta eklenen yeni incelemeler için kanalı takip etmeyi ve Türk Gitar’ın Facebook sayfasınıı beğenmeyi unutmayın. 🙂