Metallica, dünyanın her yerinde konser veren tek grup olma özelliğini hala koruyor. 2013 yılında Antarktika konseri açıklandığı zaman her kesimin dikkatini çekmeyi başarmışlardı. Antarktika ile birlikte 7 kıtada konser vermiş oldular. Fakat konser vermedikleri tek festival Glastonbury Festivali’ymiş. Bu festivale de headliner olarak katılacaklar ve Metallica her festivalde konser veren tek grup olma unvanını da alacak. 

Grup, 28 Haziran’da bu yıl yapılacak Glastonbury Festivali’ne katılacağını resmi sitesinde duyurdu. 5 günlük sürecek olan festivalde sadece canlı müzik olmayacak. Dans, komedi, tiyatro ve resim sergileri de olacak. 

Metallica’nın resmi açıklaması :

Metallica’nın canlı çalmadığı tek büyük festival Glastonbury Festivali. 28 Haziran’da festival sahnesinde olacağız. Glastonbury Festivali İngiltere’nin en gürültülü festivalleri arasında ve festivali organize edenler bize teklif yaptığında, düşünmeden ‘Evet, varız’ dedik. 

Glastonbury Festivali’nin 46 yıllık bir geçmişi var. Dünyanın en büyük yeşil çevresine sahip olan Glastonbury festival alanına birçok sanatçı geldi. Paul McCartney, Oasis, David Bowie, U2, Muse, Stevie Wonder, Radiohead, Neil Young, Jaz-Z ve daha fazlası burada bulundu. Biz de bu festivalde çalacağımız için onur duyduk. 

Festival önümüzdeki ay gerçekleşeceği için, ‘By Request’ gecesi olmayacak. Bunun için yeterli zamanımız yok. Kendi setlistimizi kendimiz oluşturacağız. Ayrıca, 6 Temmuz’da da Sonisphere festivali için Knebworth’ta olacağız. İngiltere’de birbirine yakın tarihlerde iki konserimiz var. Hepinizi görmek istiyoruz !