Türkiye`nin en büyük paylaşım platformlarından biri olan Onedio`da, Metallica hakkında az bilinen ya da hiç bilinmeyen 25 enteresan bilginin derlemesi yapıldı. Doğu Cem Gürcan tarafından hazırlanan derleme “Bilinmeyen Metallica” isimli kitapta yazan bilgiler ışığında hazırlanmış.

1. Konserden kovulan Lars Ulrich

90’ların sonlarında Amerika’da ki bir Deep Purple konserine giden Lars ve James özel davetli oldukları için hemen ses mikser masasının yanındaki VIP alanında izlerler. Lars’ın konser boyunca ses teknisyenine “davulun sesini yükselt” demesi ses teknisyenini çıldırtmış ve Lars güvenlikler tarafından yaka paça dışarı atılmıştır.

2. Yanan Ceket

1990’da bir show sırasında James’in deri ceketini kuruması için kaloriferin üzerine koymuş fakat uzun süre beklediği için üzerinde koca bir delik açılmış ve bir daha giyememiş

3. “Dostum sen bize göre fazla iyisin!”

Cliff Burton’ın ölümünün ardından yapılan yeni bas gitarist seçmelerine katılan Primus basçısı Les Claypool Metallica şarkılarını o kadar farklı çalar ki, Hetfield onu gruba almamak için öne sürdüğü sebep şudur: “Dostum sen bize göre fazla iyisin!”

4. İlk Enstrümanlar

Kirk Hammett ilk gitarını Montgomery Ward katoloğundan seçmiştir. James Hetfield’ın enstrüman çalmaya 9 yaşında başlamıştır. İlk çaldığı enstrüman piyanodur.

5. Spastik Çocuklar (Spastic Children)

Spastic Children; James, Cliff, Jumbo, Fred Cotton ve James (Flunky) McDaniel tarafından kurulmuş bir “şaka grup”. Bu grup hiç pratik yapmadı ve genelde komik şarkılar söylediler. Cliff bas gitarda ve James davuldaydı. Cliff’in ölümünden sonra Kirk bas gitara geçti, Jason da bir ara katıldı. Kirk, “Spastic Children içmek ve sahnede saçmalamak için güzel bir bahaneydi,” diyor. Grup son zamanlarda hiç görülmedi.

6. Well’ard Stiffy Boyz

James’in gitarında görülen bu yazının aslında hiçbir anlamı yok. Genellikle “bağlanmış adamlar”dan oluşan bir grubu ima etmek için kullanılmıştır.

7. Some Kind Of Monster

Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky 2001 yılından beri grup elemanları ile hemen hemen 24 saat geçirerek Metallica’nın “A Year & A Half …” videosu tadında bir video çekmeyi planlıyorlardı. Fakat 2003 yılında yapımcılar kayıtlara son verdiklerinde ellerinde cidden çok ilginç bir materyal olduklarının farkına vardılar ve ellerindeki materyalleri bir müzik grubu belgeseli yapmak yerine, bir film yapmak için kullanmaya karar verdiler.

8. İyi, Kötü ve Çirkin

Metallica sahneye çıkmadan önce Clint Eastwood’un “İyi, Kötü ve Çirkin” adlı filminin müziği olan Ennio Morricone yapıtı “Ecstacy of Gold” çalınır.

9. Yılan Çukuru (Snake Pit)

“Snake Pit” Metallica’nın elmas şeklindeki Wherever I May Roam sahnesinin ortasında açılmış olan ve bazı şanslı fanatiklerin konser boyunca içinde durup konseri çok daha güzel bir şekilde izleyebilmelerini sağlayan geniş bir çukurdur. Ayrıca AOL’de Metallica hayranlarının online olarak buluşup konuşabilecekleri bir yerdir.

10. 90 Milyonun 30’u Metallica albümünden

Grubun tüm dünyadaki toplam albüm satışı 90 milyonun üzerindedir. Bu rakamın yaklaşık 30 milyon kadarı 1991 çıkışlı “Metallica” albümü ile elde edilmiştir.

11. İlk Konser, ilk kaza ve ödünç gitar

Grubun 14 Mart 1982’de verdiği ilk konserinin (Anaheim ‘Radio City’de) daha ilk şarkısında Dave Mustainegitarın tellerini koparmış ve yanında yedek tel olmadığından dolayı, gecenin headliner grubu Krokus elemanlarından bir gitar ödünç alınarak konsere devam edilmiştir.

12. Dave Mustaine’den Phil Twol’a dayak

Dave Mustaine, bir konserleri sonrasında Armored Saint’ten Phil ile Lars’ın tartıştığını görünce sinirlerine hakim olamamış ve grup arkadaşını korumak adına ortaya atılıp Phil’i bir güzel pataklamış ve hatta ayağını kırmıştır.

13. Çalınmayan Şarkılar

Grup bugüne kadar ‘The House Jack Built’, ‘Cure’, ‘Thorn Within’, ‘Ronnie’, ‘Better Than You’, ‘Slither’, ‘Where The Wild Things Are’, ‘Prince Charming’, ‘Attitude’, ‘Shoot Me Again’ ve ‘Purify’ adlı şarkılarını hiçbir konserinde çalmamıştır.

14. Koleksiyoncu Lars

Lars Ulrich hevesli bir sanat eseri koleksiyoncusudur. 2008 yılında arşivinde bulunan Jean-Michel Basquiat tablosunu $13.5 milyon dolara sattı.

15. Klasik Araba Hastası James Hetfield

James Hetfield, klasik arabalarla uğramayı çok sever. Kendi aracının bakımını her zaman kendisi yapmıştır. Favori arabası Blazer’dır.

16. Bas Gitaristlerden Katkılar

Metallica’nın bas gitarsitlerinin gruba katkısı şöyledir; Jason Newsted 3 şarkı ve Cliff Burton 11 şarkı yazmıştır. Robert Trujillo ise 15 şarkı yazmıştır.

17. Load

Load albümünün kapak tasarımındaki görsel meniye kanın karışmasını anlatır. Görsel Andres Serrano’ya aittir.

18. Pamuklu Kulaklar

Grup elemanları konserler sırasında kulaklarına pamuk tıkıyorlar

19. Yeşil Ride The Lightning

Ride The Lightning albümü Fransa’da orjinalinin aksine, yeşil renkte basılmıştır. Hatalı basımı yapan Bernet Records albümü toplatmak istemiş fakat 400 kopya çoktan satılmıştır.

20. Avcı Jason

Jason tabanca koleksiyonu yapan biridir ve eskiden sık sık James ile tavşan avına çıkmıştır.

21. Make-A-Wish (Bir Şey Dile)

Ciddi anlamda hasta olan çocukların dileklerini yerine getirmek için kurulmuş bir organizasyondur. Metallica aktif olarak bu kuruluşa yardım eder ve kuruluşu destekler.

22. Şarkılarla İlgili Kısa Kısa Bilinmeyenler

“Wherever I May Roam” ismini Tom Waits’in şarkı sözlerinden almıştır…

“Nothing Else Matters” da gruba Micheal Kamen yönetiminde 40 kişilik bir orkestranın eşlik etmiştir.

“Sad But True” stüdyoda Queen’in “Stone Cold Crazy” parçasını kaydederken tesadüfen oluşmuştur.

Metallica’nın ilk solo gitaristi Dave Mustaine “In My Darkest Hour” adlı parçayı Cliff’in anısına yapmıştır.

“…and Justice For All” ismini Norman Jewison’ın 1979 tarihli satirik filminden almıştır..

‘Kill Em All’un kayıtları bittikten sonra Kirk Hammett, Joe Satriani’den ders almıştır.

1997’de çıkan “Reload” albümde yer alan “Bad Seed” şarkısı ile Audioslave’in 2005 yılında çıkardığı “Out Of Exile” albümdeki “Your Time Has Come” şarkılarının giriş riffleri birbirinin aynısıdır.

23. Albümlerle İlgili Kısa Kısa Bilinmeyenler

“…And Justice For All” albümü Grammy ödülüne aday gösterildiği ilk sene kazanamayınca grup o yılki baskılarda albüm kapaklarına “Grammy Ödülünü Kaybeden Albüm” ibaresi ekletmiştir.

Metallica, kollektif albüm olan Metal Massacre’de ‘Hit the Lights’ı çalmıştır. Albüm Metal Blade’in stüdyolarında kaydedilmiştir. Albümün arkasında albümde çalan grupların ismine yer verildi. Ancak Metallica’nın adı Mettallica şeklinde yazıldı.

Lars Ulrich, Mercyful Fate’in 1993 yılında çıkardığı albümden ‘Return of the Vampire’ şarkısında davul çalmıştır.

Robert Trujillo Suicidal Tendencies, Infectious Grooves ve Mass Mental’de bas gitar çalmıştır. Mass Mental’in sadece Japonya’da çıkardığı bir albüm vardır. Bu albümdeki bütün bas gitar kayıtları Robaittir.

Black Album’de sıkça görülen “Yılan”, “Don’t Tread On Me” lafının da esin kaynağı olan, “Culpepper Minute Men” bayrağından geliyor.

“..And Justice For All” albümünün kapağında ve “Damaged Justice” turunda görüldüğü gibi Lady Justice’in takma ismi Doris’tir.

Ride The Lightning albümünün ünlü “Billboard’s Top 200” listesinde 50 hafta boyunca zirvede olduğunu…

24. Bazı İlkler

Metallica’nın kaydedilmiş ilk şarkısının piyasaya çıkışı

Metallica’nın ilk şarkısı “Hit The Lights”, “Metal Massacre I” albümünde yer aldı. Şarkıda James hem vokâlde, hem ritim gitarda hem de bas gitarda görev aldı ! Davulda Lars, lead gitarda Mustaine vardı ve Lloyd Grant adlı bir gitarist de ikinci gitar soloyu ekledi. Daha sonra çıkan “Metal Massacre” albümlerinde şarkının farklı bir versiyonu da vardı. Bu sefer bas gitarda McGovney vardı ve Grant yoktu.

İlk Sahneye Çıkış

Metallica ilk defa 14 Mart 1982’de California’nın Anaheim kentinde Radio City’de sahne aldı. Basta Ron McGovney ve gitarda Dave Mustaine vardı.

İlk Turne

27 Temmuz – 3 Eylül 1983

Metallica’nın ilk “Day on the Green” performansında onlarla birlikte çalanlar

Scorpions, Ratt, Yngwie Malmsteen’s Rising Force, Victory ve Y&T.

25. Diğer İşler ve Gruplarla İlgili Kısa Kısa

Die Krupps

Die Krupps, Metallica’nın 9 şarkısını çalarak bir albümde toplayan bir Alman grubudur. Şarkıların yorumları orijinallerine göre belirgin bir şekilde farklıdır. Şarkılar az da olsa gitar ve genellikle klavye, elektronik davul kullanılarak yapıldı ayrıca vokalist de güçlü bir aksana sahipti.

Apocalyptica

Apocalyptica viyolonsel çalan 4 Finli üyeden oluşan bir gruptur. Adı “Metallica by Four Cellos” olan ve içinde Metallica’nın şarkılarını çaldıkları bir albümleri vardır. “Inquisition Symphony” adlı albümlerinde de üç adet Metallica şarkısına yer verilmiştir. Hatta “Poor Touring Me” turunda ön grup olarak bile yer almışlardır.

Voodoo Children

1993 yazında blues gitaristi John Campbell yararına düzenlenmiş bir konserde sadece bir kere sahne almış olan bir gruptur. Gitarda Kirk Hammett, bas gitarda Jason Newsted, gitar ve vokalde Tony Prinzivalli, klavyede Whitey Chrobak ve davulda Tim Lau vardı.

Kaynak: Onedio