Metallica Hakkında Bilinmeyen 20 Özel Bilgi

0
74

1) Metallica ve Lou Reed’in ortak çalışmasından sadece bir single paylaşılmıştır. O single ‘The View‘dır. Ödüllü yönetmen Darren Aronofsky bu şarkıya klip çeken isim olmuştur.

2) Lars Ulrich hevesli bir sanat eseri koleksiyoncusudur. 2008 yılında arşivinde bulunan Jean-Michel Basquiat tablosunu $13.5 milyon dolara sattı.

3) James Hetfield’ın enstrüman çalmaya 9 yaşında başlamıştır. İlk çaldığı enstrüman piyanodur.

4) Robert Trujillo Suicidal Tendencies, Infectious Grooves ve Mass Mental‘de bas gitar çalmıştır. Mass Mental’in sadece Japonya’da çıkardığı bir albüm vardır. Bu albümdeki bütün bas gitar kayıtları Robert’a aittir.

5) Kirk Hammett ilk gitarını Montgomery Ward katoloğundan seçmiştir.

6) Metallica, kollektif albüm olan Metal Massacre’de ‘Hit the Lights’ı çalmıştır. Albüm Metal Blade’in stüdyolarında kaydedilmiştir. Albümün arkasında albümde çalan grupların ismine yer verildi. Ancak Metallica’nın adı Mettallica şeklinde yazıldı.

7) Lars Ulrich, Mercyful Fate’in 1993 yılında çıkardığı albümden ‘Return of the Vampire‘ şarkısında davul çalmıştır.

8) Eski Pentagram üyesi Joe Hasselvander, Cliff Burton’ın insan kanı kaplı tarot kartı taşıdığı için öldüğünü iddia etmiştir.

9) ‘Kill Em All’un kayıtları bittikten sonra Kirk Hammett, Joe Satriani’den ders almıştır.

10) ‘Kill Em All’ albümünün en beğenilen parçası ‘Seek and Destroy’ single olarak çıkartılmamıştır. Bunun yerine ‘Whiplash’ ve ‘Jump in the Fire’ single olarak verilmiştir.

11) ‘The Memory Remains’ klibi için 400.000 dolar harcanmıştır.

12) James Hetfield, klasik arabalarla uğramayı çok sever. Kendi aracının bakımını her zaman kendisi yapmıştır. Favori arabası Blazer’dır.

13) James Hetfield’ın ilk grubu Phantom Lord değildir. Hetfield’ın ilk grubu Obsession’dır. Bu grupta bas gitar çalan Ron Mcgovney, daha sonra Metallica’nın ilk bas gitaristi olacaktır.

14) Load albümünün kapak tasarımındaki görsel meniye kanın karışmasını anlatır. Görsel Andres Serrano’ya aittir.

15) Metallica’nın bas gitarsitlerinin gruba katkısı şöyledir; Jason Newsted 3 şarkı ve Cliff Burton 11 şarkı yazmıştır. Robert Trujillo ise 15 şarkı yazmıştır.

16) Kirk Hammett’ın favori gitar solosu ‘Hero of the Day‘ parçasında yer alır. 

17) Cliff Burton’ın kurduğu ilk grup EZ-Street olmuştur. Bu grupta bulunan Jim Martin ve Mike Bordin daha sonra Faith No More ile kariyerlerinde yükselecektir. Cliff birkaç yıl sonra Trauma’ya katılır. 1982’deki canlı performansta, James ve Lars kendisini ilk defa orada görür.

18) 6 Temmuz 1986 Indiana konseri, James’in kayak yaparken bileğini sakatlaması üzerine iptal edilmiştir. Ama bu olay sadece bir konserin iptaline neden olur. Yaklaşık 2 ay boyunca James Hetfield yerine Metal Church’ten John Marshall, geçici olarak sahneye çıkmıştır.

19) Ride The Lightning albümü Fransa’da orjinalinin aksine, yeşil renkte basılmıştır. Hatalı basımı yapan Bernet Records albümü toplatmak istemiş fakat 400 kopya çoktan satılmıştır.

20) James Hetfield ve Lars Ulrich Disney’in çizgi filmi ‘Dave the Barbarian’nın bir bölümünde seslendirme yapmıştır. Videoyu 0:55’ye alabilirsiniz.