2003 yılında Jason Newsted`in Metallica`dan ayrılması ile birlikte gruba dahil olan Robert Trujillo, o dönemde parçaları öğrenmek için tablardan yardım aldığını söyledi. Özellikle Justice albümündeki bas kısımlarını çıkartmanın kendisi için bir hayli zor olduğunu söyleyen başarılı bas gitarist, Rolling Stone dergisi ile yaptığı röportajda şunları söyledi: 

Tab kitapları gruba ilk dahil olduğumda bana çok yardımcı oldu. Tekrar tape’lere geri dönüş yapamazdım. Artık devir değişti. Şu günlerde internete girip herhangi bir parça hakkında tüm bilgilere erişebiliyorsunuz, fakat geçmiş dönemde böyle bir seçeneğiniz olmuyordu.
Kirk’de bazen tab kitapları kullanıyor ve şöyle diyor “tab kitaplarımı ver, Dyers Eve solomu yeniden öğrenmem gerekiyor”. Justice albümü o dönemdeki en büyük meydan okumamdı, çünkü karmaşık bir düzenlemeye sahipti. 

Tab kültürü ülkemizde nedense çok yadırganan bir şey olmaya devam ediyor. Bir çok Youtube müzisyeninin tab kullandığını biliyoruz. Dünya çapında gitarist ve bas gitaristlerin de yeri geldiğinde tab kullandığını görmek sevindirici. Tabii ki kendinizi tamamen tab dünyasına bırakmamanız gerekiyor. Armoni ve teorinin önemini anlatmaya gerek yok.