Metal Hammer`ın raporuna göre Metallica`nın 7 yıl geçmesine rağmen niçin yeni bir albüm için aceleci davranmadığı ortaya çıktı. Olayın perde arkasında tamamen maddi kazanç ve gelir dengeleri yatıyor.

İşin finansal yanına bakıldığında grup, son iki albümü ‘St. Anger’ ve ‘Death Magnetic’ ile dünya üzerinde 10 milyondan fazla kopya sattı. Stüdyo, pazarlama, kayıt, yapım ve dağıtım gibi masrafları çıkardığımızda bir kopyadan gruba sadece birkaç dolarlık bir kazanç düşüyor. Baktığımız zaman bu durum ne olursa olsun cam temizlemekten daha iyi. Ancak sadece Amerika’da 16 milyondan fazla satan Black Album ile küreselleşen ve dijital ortamda kolaylıkla elde edilebilen ücretsiz kopyalar grupları bu işten uzaklaştırıyor. Örnek olarak Kiss’in son iki albümü Monster ve Sonic Boom dünya çapında 1 milyon kopyayı zorlukla geçebildi.

Rapor Kiss’in Spotify tıklarıyla devam ediyor. Evet, tam tamına 10 milyon dinlenmesi var bu iki albümün Spotify’da. Ve Spotify gruba her bir tıklama için 0.007$ ödüyor. Bu da vergiler ve diğer masraflar çıkarıldığında 70.000$’ın grup üyeleri tarafından bölüşülmesi demek oluyor. Metallica bu konuda daha fazla hit almış durumda. 45 milyondan fazla dinlenme ile 315.000$ kazanç elde ettiğini görüyoruz. Bu durumu net kazancın 217 milyon doları bulan Death Magnetic turnesiyle kıyasladığımızda grubun albümden ziyade konser turundan malı götürdüğünü görmek mümkün. 

Rolling Stones dergisi de Metallica’nın 2005 yılından beri sadece 2 şarkı yayınlayıp 5 büyük turne düzenleyerek 3.8 milyar dolarlık bir kazanç elde ettiğini açıklamıştı. Herhangi bir albüm Metallica’ya böyle bir kazanç getirmeyecektir. Aslına bakarsanız, hiçbir gruba getirmeyecektir. 

Bu duruma bir ekleme de güzel bir örnek ile Türk Gitar yazarı olarak ben yapayım. Gruplar turnelerden ve de sattıkları tişört vb. ürünlerden para kazanmakta. Amerikalı progressive metal/djent grubu Periphery, grubun Facebook hesabında kendilerini ‘Aynı zamanda müzik de yapan tişört mağazası’ şeklinde tanımlamıştı. Kısacası üretilen yeni müzik grupları ticari boyutta tatmin etmiyor, sadece hayranlarına ve bu işe olan saygılarını ve sevgilerini bizlere gösteriyor. Sürekli ortaya albüm çıkaran Venom, Motörhead gibi grupların ve bunların yanında hala üreten Iron Maiden, Judas Priest, Black Sabbath gibi neferlerin niçin bugün efsane oldukları da ortada.