13 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleşen Metallica konserinde herkesin takdir ettiği bir olay gerçekleşmişti. Sahneye davet edilen Nilüfer isimli bir bayana, James Hetfield tarafından nereli olduğu soruldu ve kendisinden “Soma” yanıtı alındı. Akabinde Soma’lı Nilüfer mikrofonu eline alarak Sad But True’yu anons etti ve grup o parçayı çalmaya başladı.

Konser alanında hepimiz bunun özellikle ayarlanmış bir gönderme olduğunu düşündük fakat olayın perde arkasına baktığımız zaman olaylar tam olarak öyle gerçekleşmemiş. Sahnenin yanında yer alan izleyenler tarafından rastgele seçilen 2 kişi tarafından anonslar yapılmış. Yani Nilüfer rastgele seçilmiş bir kişiden ibaret ve kendisine söyleyeceği sözler bile verilmiş. Burada Nilüfer isimli bayan özel olarak Soma’lı olduğunu belirttiği için herkes durumu çok farklı algılamış. 

Soma’lı Nilüfer kendi Twitter sayfasında Metallica konserine dair yapılan “Soma Unutulmadı” şeklindeki habere verdiği tepki ile durumun sadece bir tesadüften ibaret olduğunu ortaya koydu. İşte o tweet:

 

Sonuç olarak duygusal bir millet olmamızdan kaynaklı olarak bu tarz bir yorumlama yaptık hepimiz fakat olayın perde arkasına baktığımızda her şeyin basit bir tesadüften ibaret olduğu ortaya çıktı. Acı ama gerçek; Metallica’nın Soma’yı andığı falan yok.