Methfest 2014: Arda İbrahim Gökçe Röportajı

0
54

– Mehmet Emre Gökgöz: Arda, metal müzikle ve gitarla nasıl tanıştın ?
– Arda İbrahim Gökçe: Metal müzikle Metallica ile tanıştım, Hit The Lights beni tamamen etkilemişti. Sonra Behemoth dinlemeye başladım. Zamanla dinlediğim grup sayısı arttıkça arttı. Buna bağlı olarak yazdığım riffler de değişikliğe uğradı. James Hetfield ve Kirk Hammett’ın yanı sıra Matt Heafy, Steve Vai , Guthrie Govan idollerim olarak sıralanabilir. Ama gitar çalmaya Hetfield sayesinde başladım.

– Mehmet Emre Gökgöz: BlackVain’den biraz bahseder misin ? 
– Arda İbrahim Gökçe: BlackVain’i Canberk ile kurduk. En başından beri ciddi bir grup olmak istiyorduk. Üyeler geldi geçti , belki Kayseri’de olmamızda kaynaklanıyordur. Grubun kurulma hikayesi aslında garip. Canberk o sırada amatör bir grupta üyeydi , bense yeni yeni gitar öğreniyordum. Kafalarımız uyuşunca kurduk grubu. İstanbul’a geçince BlackVain’in kadrosunun değişeceğini tahmin ediyoruz. Müzik tarzı konusuna gelince, Heavy/Thrash metal icra ediyoruz. Ama tabiki tek bir türe bağlı değiliz, yazdığım riffleri bir çok metal türünden esinlenerek yazıyorum. Şarkıları dinleyince daha iyi anlarsınız.

– Mehmet Emre Gökgöz: Yakın tarihte bir albüm görebilecek miyiz ?
– Arda İbrahim Gökçe: Yakın tarihte bir albüm şu an düşük bir ihtimal görünüyor. Evet yazdığımız şarkılar çok ve kayıtlara yakında başlamak gibi bir düşüncemiz var ama sen de biliyorsun ki kayıt süreci albüm hazırlığının küçük bir kısmıdır. Şarkılar kaydedildikce demolardan küçük küçük tadımlıklar yayınlayacağız.

– Mehmet Emre Gökgöz: Ülkemizde metal müziğe karşı bir ön yargı var. Kayseri’de zorlukla karşılaştınız mı ?
– Arda İbrahim Gökçe: Her yerde metal müziğin az çok zorlukları vardır, bu zorlukları aşamazsan metal müzik yapmanın ne anlamı var?

– Mehmet Emre Gökgöz: BlackVain bir metal grubu olmanın yanı sıra, MethFest adlı festivali de organize ediyor. MethFest fikri nasıl oluştu ?
– Arda İbrahim Gökçe: MethFest’in başlatılmasında günümüzde metal müziğin yeri etkili oldu diyebilirim. Metale verilen değer azaldığı ama biz hayranların pes etmeden dinlemeye devam ettiği günlerdeyiz. Biz de BlackVain olarak bu sevginin karşılığını böyle bir festival ile vermek istedik. Metal adına yapılan şeyler ne kadar az ise müziğimiz de o denli aşağı çekilip yok olacaktır diye düşünüyorum.

– Mehmet Emre Gökgöz: 2013 Eylül ayında ilk festival Kayseri’de olmuştu. Nasıl tepkiler aldınız ?
Arda İbrahim Gökçe: Tepkiler gayet iyiydi, beklediğimizden daha fazla katılım gördük.

– Mehmet Emre Gökgöz: MethFest, 2013 yaz ortalarında İzmir’de gerçekleştirilecek. MethFest’i her sene farklı bir ilde görebilecek miyiz ?
– Arda İbrahim Gökçe: Evet, MethFest gezici bir festival olacak. Şehirleri isteğe göre düzenlemeyi düşünüyoruz aslında. Bir anket düzenleyip şehri belirleyebiliriz. Tabi şu an bunları düşünmek için çok erken. İzmir’e konsantre olmuş durumdayız.

– Mehmet Emre Gökgöz: Festivalde izleyicileri sürprizler bekliyor mu ?
-Arda İbrahim Gökçe: Kesinlikle, açıklamadığımız bazı gruplar ve görüşmekte olduğumuz sanatçılar var. Zamanı gelince açıklayacağız. Ayrıca MethFest’e yeni şeyler eklemek için sürekli düşündüğümüzü de eklemeliyim. Yani sürprizler olacak.

– Mehmet Emre Gökgöz: Buradan metal hayranlarına söylemek istediğin başka şeyler var mı ?
– Arda İbrahim Gökçe: Gruplara destek verin ve yeni gruplar keşfedin. Konserlere gitmeye de özen gösterin, unutmayın metali bizden başka kimse ayağa kaldıramaz…