İsveçli metal grubu Arch Enemy, 8 Eylül 2017 tarihinde Will To Power isimli yeni albümünü piyasaya sürdü. Albüm, 2014 yılında kadroya dahil olan Jeff Loomis’in içinde bulunduğu ilk stüdyo albümüydü.

Grubun gitaristi ve beyni Michael Amott, Jeff Loomis’in son albümde neden beste yapımına katkı sağlamadığını açıkladı. Rock Pages tarafından yapılan röportajda Amott’un açıklamaları şu şekilde:

“Tüm şarkıları davulcumuz Daniel Erlandsson ile birlikte yazdım, daha önce yıllardan beri yaptığımız gibi. Çok ufak bir parçada kardeşim Chris ile birlikte yazdık. Örneğin “Reason To Believe” isimli ballad parçamızda.

Jeff’in harika tarzı var, ancak bu tam olarak Arch Enemy tarzı değil. Harika bir stili var. Gerçekten, ben bir Nevermore fanıyım. Hiç kimsenin Nevermore dinlediği dönemde onlarla birlikte turneye çıktı. Onlar albüm yapmadan önce demo kayıtları elimdeydi. Bu onlarla nasıl bir geçmişim olduğunu gösteren bir şey.

Fakat, bu şarkı yazmanın yalnızca farklı bir tarzı. Çok karanlık ve progresif. Bence bu çok havalı ama tam olarak Arch Enemy tarzı değil.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.