Vakti zamanında dağılmış, ölüm, hastalık gibi sebeplerle faaliyetini durdurmuş ya da aktif olan fakat yeni bir albüm yayınlamayacağını açıklayan 10 büyük grubu sizler için derledik.

1) Dio

Fazla söze gerek yok. Ronnie James Dio’nun Black Sabbath ve Heaven & Hell ile olan işbirliğinden ötürü en son 2004 yılında albüm yayınlayan grup, Dio’nun talihsiz ölümünden sonra geçmiş yıllara dair canlı performans albümleri harici bir şey yayınlamadı.

2) Candlemass

İsveç’ten kopup gelen, 1986’daki Epicus Doomicus Metallicus albümü ile Doom Metal’in kitabını yazan grup çeşitli kadro değişiklikleri yaşadıktan sonra 2012 yılındaki Psalms For The Dead‘in grubun son albümü olacağını fakat grubun konser ve benzeri organizasyonlar için aktif olacağını duyurmuştu. Biz de bu karardan dönmelerini temenni ediyoruz zira Candlemass kendisine yaraşır bir veda yapmıştı.

3) Death

Chuck Schuldiner’ın metal dünyasında çığır açan projesi maalesef o güzide insanı kaybettiğimiz için bir daha yeni bir albüm yayınlayamayacak. Fakat eski grup üyeleri ve Chuck’ın dostları Death To All adı altında çıktıkları konserlerde hem Chuck’ın anısını yaşatıyorlar hem de Death fanlarını bir nebze memnun ediyorlar.

4) Pantera

Belki de listedeki en popüler grup olan Pantera’nın hikayesini bu yazıyı okuyan birçok kişi biliyordur. Bilmeyen için kısaca hatırlatalım. Grup, Phil Anselmo’nun bağımlılık sorunlarından sonra dağılma kararı almıştı. Phil Anselmo da Dimebag Darrell’ı topa tutunca bir Pantera fanı, Dimebag sahnedeyken bunun Dime’ın hatası olduğunu düşündüğü için sahnedeyken Dimebag’i vurdu. Grubun Zakk Wylde ile beraber bir birleşme durumu geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti fakat Dimebag’in sıkı dostu Vinnie Paul’ün tahmin ettiğimiz üzere buna pek niyeti olmadığı açıklaması gelmişti.

5) Nevermore

Progressive Metal’in prensi, Jeff Loomis’in çocuğu Nevermore, 2010 yılında son albümleri The Obsidian Conpiracy’i yayınladıktan sonra müzikal farklılıklar sebebiyle, herhangi bir küslüğün olmadığını belirterek grubu dağıttı. Biz hayranlar da bebekler gibi ağlamak durumunda kaldık. Umarım tekrar birleşirler umuduyla yaşamımızı sürdürüyoruz.

6) Mercyful Fate

Heavy Metal efsanesi, sayısız grubu etkilemiş olan Mercyful Fate, hali hazırda 1984-1993 arasında bir ayrılık yaşamış idi. 93 senesinde tekrar toplanan grup, son albümleri 9’u 1999’da yayınladıktan sonra yeni bir stüdyo albümü yayınlamadı. King Diamond’ın kendi ismini verdiği grubuyla çıkardığı albümler, Mercyful Fate’in ikinci bir planda olduğunu gösteriyor. Grup dağılmadı, ara sıra konserlere çıktı, hatta plak şirketleriyle bir albümlük anlaşmalarının olduğunu da çokça yineledi fakat o albüm hiç gelmedi. Korkarım ki Mercyful Fate de bundan sonra albüm sunmayacak olan grupta.

7) Quo Vadis

Aynı Mercyful Fate durumunda olan bir başka grup da Quo Vadis. Technical Death Metal dendiği zaman düğme ilikleten, meraklısının peygamberi olmuş grup Quo Vadis’ten de yeni bir albüm beklemiyoruz maalesef.

8) Pink Floyd

Grubun durumu malum. Geçtiğimiz sene gelen The Endless River sürprizinden sonra gruptan bir başka sürpriz bekleyen sanırım yok. 

9) Celtic Frost

2006’daki Monotheist albümünden sonra dağılan, Metalsucks’ın meşhur en iyi 25 listesinde de bulunan Gothic Doom grubu Celtic Frost da maalesef bizi albümsüz bırakacak gibi gözüküyor.

10) Gerçek Sepultura

Günümüz metalciliğinin kanayan yarası, Sepultura eksikliği. Bateri, ritim gitar ve vokallerinde Cavalera kardeşlerin olduğu, solo gitarda gerek duygusallıkta kına gecesi hüznü yaşatan, gerek gaz konusunda ezan duymuş cin çılgınlığı yaşatan, Kisser’in olduğu, o karanlık, o kasvetli, o yırtıcı grubun bir araya gelmeyeceği birkaç açıklama ile kesinleşmiş gibiydi. Sepultura’nın yeni haliyle müziğe devam etmesi, Cavalera kardeşlerin sürdürdüğü Cavalera Conspiracy projesi maalesef o efsanenin yerini tutmuyor, tutamıyor. Özlüyoruz.