Nick Menza`nın Los Angeles`ta verdiği konser esnasında kalp krizi geçirmesi metal müzik dünyasını derinden üzmüştü. 51 yaşındaki Menza, Ohm ile The Baked Potato sahnesindeydi. Kalp ritmi bozulan davulcu apar topar hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Nick Menza, Megadeth`in “klasik kadrosu” olarak tanımlanan üyelerin arasındaydı. 1990 – 1997 arası grup üyeleri altın çağını yaşadı. Rust in Peace (1990), Countdown to Extinction (1992), Youthanasia (1994) ve Cryptic Writing (1997) bu zaman aralığında yayımlandı. Shawn Drover`ın geçen sene gruptan ayrılması Nick Menza`nın Megadeth`e dönüşü hakkında söylentiler çıkmasına neden oldu. Rust in Peace birleşmesi şüphesiz herkesi mutlu edecekti ama Nick Menza mesafesini korumayı tercih etti.

Menza`nın ölüm haberi şok dalgası gibi yayılırken, arkadaşları sosyal medya üzerinden onun hakkında güzel şeyler söyledi;

Dave Mustaine: Şoktayım, harap olmuş durumdayım ve çok üzgünüm, duygularımı daha fazla ifade edemiyorum. Onu iyi bir arkadaş, gerçek bir profesyonel ve hayat dolu enerjisiyle hatırlayacağım.

Marty Friedman: Nick Menza`nın eşsiz ve ne kadar iyi davulcu olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı zamanda güvenilir arkadaştı. Neşeli bir grup üyesiydi. Onu bir daha göremeyecek olmak çok üzücü. Huzur içinde uyu kardeşim.

Mike Portnoy: Menza`nın ölümüne üzüldüm, onunla iyi vakit geçirirdik. Erken gitti.

The Black Dahlia Murder`dan Trevor: Megadeth benim ilk sevdiğim metal grubu. Korkunç bir haber.

Testament`ın gitaristi Alex Skolnick: Nick Menza`nın ölümünü duyduğuma üzüldüm. Onu her zaman zevkle dinledim. Megadeth`in başlıca albümlerinde Menza vardı.

Dave Lombardo: Şok edici ve derinden üzen bir haber. Ailesine başsağlığı diliyorum.

Nick Menza`nın ölüm haberinin ardından Megadeth bir süreliğine konserlere ara vermişti. O günlerde Dave Mustaine, Nick Menza`yı anmak için Megadeth`te bulunan herkesin bir araya gelip konser vereceğini söylemişti. Menza ailesi en son şunları söyledi:

Başsağlığı dileyen herkese teşekkür ederiz. Yakında bir duyurumuz olacak. Dave Mustaine, Nick Menza`nın anma töreni için planlar yapıyor.

Megadeth`in önemli bir parçası olan Nick Menza`nın aramızdan ayrılışı, bu yılın en üzücü kayıplarından oldu. Dave Mustaine`in planladığı tören hakkında detaylar geldikçe paylaşacağız.