Dinlediklerini, okuduklarını ve izlediklerini, olabildiğince sığ ve geçersiz olan genellemelerden etkilenerek şekillendiren insan; kararsız, sıradan ve aynı zamanda kendisine yabancı olan bir insandır. Doğru olduğuna inandığı mânâsız genellemeler ve sahip olduğu sarsılmaz ön yargısı, gözlerinin tüm güzelliklere karşı kapalı kalmasına sebep olur. Hâlbuki basmakalıp düşüncelere sırt çevirmek gibi güçlü bir alternatif, görmesini bilebilen insanlar için daima vardır.

2009 yılında ve ABD`de kurulmuş olan Erra, özellikle ikinci stüdyo albümü “Augment” (2013) ile görkemli bir saygınlık elde etmiş, başarılı ve aynı zamanda üretken bir progresif metalcore grubu. 7 yıl gibi çok da uzun sayılamayacak bir zaman dilimine 3 adet EP ve 3 tane de stüdyo albümü sığdırarak, müziklerine vermiş oldukları önem ve değer açısından dinleyicilere karşı olumlu bir izlenim oluşturdular. 2016`nın en başarılı metalcore albümleri arasında gösterilen “Drift” ise, metalcore dinlemeyen ve hatta kimi ilgili ortamlarda bu müzik türünü küçümseyen dinleyicilerin dahi hoşuna gidebilecek kısımları olduğuna inandığım, Erra diskografisindeki dev bir adım olarak dikkat çekmekte.

Herhangi bir müzik mağazasında rastlanıldığında kendisini aldırtacak kadar göz alıcı bir albüm kapağına sahip olan “Drift”, bu anlamda takdiri gerçekten hak ediyor. Keza yine çoğu metalcore albümlerinde yalnızca geçiştirilen ya da belirli kelimelerin tekrarlarından oluşan şarkı sözleri, bu albümde hem uzun, hem de birden fazla konuyu kapsayacak şekilde yazılmış. Intro`suyla öne çıkan şarkılardan Orchid`te “As our world oscillates to shake the weak remains, show your strength” diyerek hem tavsiye veriyor, hem de önemli bir yaşam gerçeğine değiniliyor.

10 şarkıdan oluşan “Erra – Drift”, sağlık problemleri nedeniyle 2015`in sonlarına doğru gruptan ayrılma kararı alan vokalist Ian Eubanks`ın yerini J.T. Cavey`nin doldurmuş olmasıyla da Erra için yeri özel olan bir albüm. Cavey`nin standart scream vokallerinin yanı sıra Jesse Cash`in albüm boyunca kusursuza yakın bir performans ile adeta devleşmiş olduğu enfes clean vokalleri de Erra sound`unun çok önemli bir parçası niteliğinde. Tatlı bir atışma şeklinde ilerleyip şarkılara derin bir zenginlik kazandıran bu çeşitli vokallerin, basitliği ve kısıtlayıcılığı ile eleştiri oklarına her zaman için açık bir hedef hâlinde olan metalcore çizgisinin dışına çıkan yaratıcı ve melodik gitar riff’leri ile bir araya gelmesiyle “Erra – Drift”, her türden dinleyicinin saygısını fikrimce hak eden bir albüm olmuş.

Favori şarkılarımın sırasıyla “The Hypnotist”, “Skyline” ve “Orchid” olduğu “Erra – Drift”e sırf türü metalcore olduğu için burun kıvarmak gibi bir yanlışı yapmamanızı diliyor, “The Hypnotist”te yer alan ve içselleştirdiğim bir şarkı sözü ile yazıyı noktalıyorum: “Time slips away and we’re left here waiting off the memories we saved. I go far away and leave you here writing off the memories we saved… ”

Türk Gitar Puanı: