Türkiye`nin başarılı rock müzik sanatçılarından Ogün Sanlısoy, 7. stüdyo albümü Sen Uyurken`i piyasaya sürdü. Aslında kendisini herkes çok iyi tanıyor ama kısaca bahsedecek olursak hem Pentagram’da, hem de solo kariyerinde başarılı işler yapan Sanlısoy, solo olarak çıkardığı altı albümün yanında birçok farklı projede de yer aldı. Genelde sert soundlu albümler yapan sanatçımız, en son albümünü akustik versiyonla 2012 yılında yayınlamıştı. Şimdi ise gelelim yeni albüme. Albüm 9 parçadan oluşuyor. 10 Şubat’ta internette yayınlandı, 11 Şubat’ta ise bayilerdeki yerini aldı. Albümde Ogün Sanlısoy’a gitarda Onur Ataman, bas gitarda Sertan Coşkun, davulda ise Sertan Soğukpınar eşlik etti.

Albümün açılış parçası, oldukça sert bir girişle başlıyor. Eski albümlerde de olduğu gibi sert bir sound var. Zaten teaser videolarından albümün sert olacağını tahmin ediyorduk. Ogün Sanlısoy’un vokal performansı ve ekibin performansı çok iyi. YavuzFest’te izleme fırsatı bulmuştum. Seyirciyle iletişim olarak da, performans olarak da güçlü bir ekip. Albümün tamamında iyi bir performans sergilemişler. Genel olarak kısa sololar tercih etmişler veya benim beklentim daha uzun sololar olduğu için bana öyle geldi fakat bunun dışında melodiler, riffler, partisyonlar vs. çok hoşuma gitti. Özellikle nispeten daha hafif parçalarda vokal altından yürüyen gitar melodilerini beğendim. Ayrıca “Ağaç” parçasında yer alan sololar çok çok sağlam. Altıncı şarkıdaki solo çok uzun olmasa da hoşuma gitmişti. Teaserdaki sağlam melodiler bu şarkıdan kullanılmıştı. Ogün Sanlısoy’un akustik albümünü de beğenmiştim ama yeniden böyle sert bir albümle dönmesi çok hoşuma gitti.

Albüm içerik olarak çeşitli temalardan oluşuyor. Aşk şarkıları, özlem temalı şarkılar ve politik göndermeli şarkılar mevcut. “Sen” şarkısı albümdeki en soft parça, çok güzel bir parça olmuş sevenleri olacaktır fakat bana soracak olursanız, yumuşak ve slow şarkıların özel anlamlarına saygım tabii ki sonsuz fakat ben Ogün Sanlısoy’un sert parçalarını daha çok seviyorum. Eski şarkılarından örnekler verecek olursak “Ben de Özledim” ve “Anma Arkadaş” tarzındaki şarkılar çok yakışıyor kendisine. Bu albümde “Merhem”, “Çal” ve “Ağaç” şarkıları tam istediğim tarzda olmuş. Tema olarak en beğendiğim şarkı ise “Ağaç” oldu. Albümdeki aşk temalı şarkılar da kaliteli olmuş fakat “Çal” ve “Ağaç” gibi göndermeli şarkıları dinlemenin tadı çok farklı oluyor. Zaten genel olarak benim için rock müziği güzel yapan şeylerden biri özel bir mesaj taşımasıdır. Kaliteli yapılan aşk sözleri veya eğlence içeren Türkçe Rock şarkılarına da sevgim ve saygım sonsuz ama belli bir ayarda eleştiri ve mesaj taşıyan rock şarkılarını dinlemeye doyum olmuyor.  “Onbeş” adlı şarkı, isminden ve sözlerinden tahmin edileceği gibi sanıyorum Berkin Elvan anısına yazılmış bir parça. Ogün Sanlısoy ve ekibi, bu konudaki duyarlılığını konuşturmuş. Ayrıca “Son Defa” ve “Sen” parçalarını da anladığım kadarıyla Ogün Sanlısoy, yakın zamanda kaybettiğimiz ablası Yeşim Sanlısoy için yazmış. Kendisini bir kez daha saygıyla anıyoruz. Geri kalan şarkılar ise aşk ve özlem teması ağırlıklı parçalar. Genel olarak anlam dolu bir albüm olmuş.

Ogün Sanlısoy’un eskiden beri sürekli dinlediğim ve hala doyamadığım bazı şarkıları var. Bu albümden “Ağaç” ve “Çal” onların arasına girecek gibi duruyor. Nispeten daha hafif olan parçaların sevenleri çok olacaktır. Fakat bizim ülkemizde albüm dinleme alışkanlığı olmadığı için TV’de veya radyoda denk gelmedikçe sanıyorum ki birçok insan bu şarkılardan habersiz olacaktır.

Albümü dinlemeden önce de şarkı hakkında fikrim vardı aslında. “Ağaç” şarkısının Gezi Olayları ile ilgili olduğunu düşünmüştüm hatta sonradan Cenk Ünnü ile konuştuğumuzda o da aynı şeyi söylemiş ve fikrimi doğrulamıştı. O konuda yanılmadım. “Onbeş” adıyla Berkin Elvan’ı andırıyordu ve sözleri sanırım beni yanıltmadı.

“Gerilen Haziran’da gökten yıldız kayar” Süzülen uçurtmayı acıyla buldular”; bu kısımda Berkin Elvan’ın elinde uçurtmalı fotoğrafı aklıma geldi. “Kızarır yanakların, azar azar koparırdın ekmeği her pazar”, ayrıca bu kısım da bana Berkin Elvan’ı anımsattı.

Genel olarak toparlayacak olursak albüm sound olarak Ogün Sanlısoy’un bildiğimiz tarzını yansıtmış. Ben dahil tüm Ogün Sanlısoy hayranları için güzel bir albüm olduğunu düşünüyorum. Kendisini özlemiştik, bu albüm iyi oldu. Ayrıca geçmişten beri severek dinlediğim şarkılarına yenilerinin eklenmesi ayrı bir mutluluk kaynağı. Umarım yakın zamanda kendisini canlı olarak dinleyebilirim. Herkese albümü tavsiye ediyorum. Hem Ogün Sanlısoy’u hem de ekibini tebrik ediyoruz. Başarılar diliyoruz…

Türk Gitar Puanı: