Türk Gitar: Merhabalar, hoş geldiniz. İlk olarak Lostpray`in kuruluş hikayesiyle başlayalım. Grup nasıl kuruldu, şu anki kadrosuna ulaşma süreci nasıl gelişti?

Lostpray (Tufan): Hoşbulduk. LostPray 2003 yılında dört tane Türk müzisyen tarafından İstanbul’da kuruldu. Birkaç yıl birlikte müzik yaptıktan sonra ben üniversite eğitimi almak için Ukrayna’nın Odessa kentine gitmeye karar verdim. Bu sebepten ötürü grubun çalışmaları uzun bir süre için durdu. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra müzik adına bir şeyler yapmaya karar verdim. O Ses Ukrayna yarışmasına katıldıktan sonra çocukluk arkadaşım Burak Gündoğdu ile tekrardan iletişime geçtim ve LostPray’i tabiri caiz ise iki Ukraynalı müzisyen arkadaşımızla beraber Ukrayna’da tekrardan küllerinden doğurduk.

Türk Gitar: Lostpray ismi nereden geliyor?

Lostpray (Burak): Yaklaşık 10 yıl önce beraber müzik yaptığımız davulcu arkadaşımızın bulduğu bir isimdi. Grupla ilgili isim düşünürken de, ilk aklımıza gelen isim o oldu.

Türk Gitar: İlk albümünüz That’s Why çok başarılı bir debut albüm. Yapım sürecine değinmek istiyorum. Uzun ve yorucu bir maraton olduğundan eminim, biraz bahseder misiniz? Albümün gelişim süreci nasıl ilerledi?

Lostpray (Tufan): Yaşadığımız süreç manevi açıdan çok yıpratıcıydı. Malum Ukrayna’daki gelişmeler müzik faaliyetlerimize engel olmuyor fakat Ukrayna’daki geleceğimizi bize sorgulatıyordu. Genel olarak albümün atmosferine dikkat ederseniz karanlık ve karamsar bir hava hakim. Uzun ve yorucu bir maraton olduğuna katılıyorum ama buna değdi. 

Türk Gitar: That’s Why albümünüzü, 2014’ün en iyi albümlerinden biri olarak görüyorum. Eylül ayında çıkan bu albümü Aralık ayında dinleme fırsatı buldum -ki TG gereği çok fazla takip ediyorum piyasayı-. Türkiye’de çok fazla reklamınız yapılmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz? 

Lostpray (Burak): Teşekkürler. Müzik piyasasına baktığımız zaman artık sanatçıların yaptığı sanat değil, yatırımı = popülaritesi konuşuluyor. Buna göre de değer görüyor. Bizim de yeterince insana ulaşamayışımız, Türkiye`de çalıştığımız bir ortağımızın olmamasından dolayı.

Türk Gitar: Türkiye’deki önemli mecmualardan biri olan Headbang dergisinde yer buldunuz. Türk Gitar’da da size bir çok kez yer verdik. Hatrı sayılır bir Türk seyirci kitleniz oluştu. Türkiye’de konser vermeyi düşünüyor musunuz ya da böyle bir plan var mı?

Lostpray (Tufan): LostPray olarak en büyük isteğimiz, ülkemizi Avrupa ve Amerika’da temsil etmek. Bunu dışında tarih veremiyorum ama ülkemizde de tabiki konser çalışmalarımız var.

Türk Gitar: That’s Why bir debut albüme göre çok oturaklı ve olgun bir albüm. İlk albümde bu izlenimi verebilmek çok zor bir hadise. Bunu nasıl başardınız? 

Lostpray (Burak): Inanın bana müzisyen için bunu kestirebilmek pek mümkün değil. Grubun müzik konusunda düşüncelerinin ve zevklerinin uyuşuyor olması ortaya çıkan çalışmada önemli rol oynuyor diye düşünüyorum. Bu konuda bizim gerçekten iyi bir uyumumuz var. Doğal yaşantımızda olduğumuz gibi, müziğe de tamamen içimizden geldiği gibi yaklaştık. Şu ana kadar aldığımız tepkilerin de olumlu olması güzel bir duygu. Söyleyebileceğim tek şey, yaptığımız müziğe inanıyoruz, daha iyilerini de yapabileceğimize eminim.

Türk Gitar: Tufan Çiğdem’e değinmek istiyorum. Ukrayna’daki şarkı yarışmasından ötürü kendisiyle ilgili haberler Türkiye medyasında yer almıştı. Fakat kendisinin rockcı hatta metalci kimliği ile ilgili bir çıkarım yapamamıştık. Grubun türü rock olarak geçse de metale kayan yönlerin fazla olduğunu düşünüyorum. Kendisini etkileyen gruplar ve sanatçılar kimler? 

Lostpray (Tufan): Etkilendiğim ve ilham aldığım çok fazla sanatçı var. Bulunduğunuz döneme yaşadığınız hayata göre değişkenlik gösteriyor. Eğer isim olarak örnek vermem gerekirse. Johnny Gioeli, Mikael Akarfeldt, John Schaffer, Svyatoslav Vakarçuk‘un her zaman benim için anlamı farklıdır.

Lostpray

Türk Gitar: Albümü ilk dinlediğim zaman 2 arkadaşıma daha attım. Ve direkt olarak bana gelen yorum “Metallica gibi” olmuştu. Özellikle vokal sebebiyle bunu söylemişlerdi. Ben de böyle düşünmüştüm. Metallica ve James Hetfield’ın müziğiniz üzerinde bir etkisi var mı?

Lostpray (Tufan): Direkt etkisi olmasa da bizde bıraktığı izlerin albümümüze de yansıdığını düşünüyorum. 90’lı yılların Metallica’sı kimin üzerinde etkisini bırakmadı ki?

Türk Gitar: Şimdiden büyük bir Lostpray fanı olduğumu söylemem gerekiyor. O yüzden bu soruyu en çok kendim için soruyorum: yeni albüm için ne kadar bekleyeceğiz?

Lostpray (Burak): Bizim için dahi kesin bir tarih yok doğrusu, ancak yaz sonunda yapacağımız durum değerlendirmesinden sonra bir albüm çalışması içerisine daha girebiliriz diye düşünüyorum.

Türk Gitar: Türkiye’de dört gözle konser vermenizin beklendiğini söyleyerek röportajı noktalamak istiyorum. Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. 

Lostpray: Vaktinizi ve sitenizde yer ayırdığınız için biz size teşekkür ederiz.