Opeth Röportajı: Son Gelişmeleri Fredrik Akesson`dan Öğrendik!

0
110

Türk Gitar: Merhabalar Fredrik. 20 Mart’ta Yunanistan’da vereceğiniz konsere kadar uzunca bir süre boş olacaksın. Geçtiğimiz ay seni anlatan “Axemen of Sweden” isimli bir belgeselin yapımına başlandığını öğrendik. Şu sıralar bu projeyle mi ilgileniyorsun? Gösterim tarihi ile ilgili gelişmeler var mı?

Fredrik Akesson: Belgesel birkaç İsveçli gitarist ile alakalı. Web sitesinde daha çok bilgiye erişebilirsiniz. Son tura çıkmadan hemen önce kendi bölümlerimi çekmiştim. Muhtemelen Mayıs ayında piyasaya sürüleceğini düşünüyorum.

Türk Gitar: Pale Communion geçtiğimiz yılın en başarılı albümlerinden biriydi. Okurlarımız tarafından da yılın en iyi 4 albümünden biri olarak gösterildi. Genel olarak albüme gelen tepkilerden memnun kaldınız mı?

Fredrik Akesson: OH! Bunu duymak çok güzel! Şimdiye kadar konserlerde iyi bir ilgi gördük. Bana kalırsa yeni şarkılar biraz farklı olsalar da konserlerde daha eski şarkılarla birlikte iyi bir tat oluşturuyor. Konserlerde albüm versiyonlarına göre biraz daha sert çaldığımızı söyleyebilirim.

Türk Gitar: Opeth’e 2007 yılında katıldın ve grup ile Watershed, Heritage ve Pale Communion olmak üzere üç albüm kaydettin. Bunlar müzikal olarak tamamen farklı diyebileceğimiz üç Opeth albümü. İçlerinden hangisi senin anlayışını daha çok yansıtıyor? Karar tamamen sana kalmış olsaydı hangi tarzda bir albümde devam ederdin?

Fredrik Akesson: Üç albümle de gurur duyuyorum! Bunun tek sebebi de hepsinin tamamen farklı yapıda albümler olması. Ama birisini seçmem gerekirse bu Watershed olurdu. Sebebi ise içerisinde çok fazla tat barındırması ve ben zengin tatlardan hoşlanan bir insanım.

Türk Gitar: Sen Opeth’e dahil olmadan önce kaydedilmiş stüdyo albümlerinden en beğendiğin hangisi, niçin?

Fredrik Akesson: Ghost Reveries. Mike şarkı yazmayı yeteneği kesinlikle ayrı bir seviyeye çıkarmıştı o albümde. Bana göre insanı kendisine çeken inanılmaz bir albüm Ghost Reveries.

Türk Gitar: Mikael’ın brutal vokale ara verdiğini biliyoruz. Gelecek için bu durum nasıl sürecek? Clean vokale devam edilecekse Damnation albümünün tarzına dönüş olabilir mi? Yoksa yine farklı şeyler mi düşünüyorsunuz?

Fredrik Akesson: Mikael konserlerde hala kükrüyor ve bundan keyif alıyor. Bence daha önceki 2 albümdeki şarkılar çığlığa ihtiyaç duymadığı için Mike brutal vokalden uzak durdu. Brutal vokal kullanmış olsaydık son derece sıradan 2 albüm olacaktı. Ama gelecek için brutal vokal olmayacağı söz konusu değil.

Türk Gitar: Önümüzdeki Ekim ayında Londra’da grubun 25. yılı kapsamında çıkışının 10. yıl dönümü olan Ghost Reveries albümüne özel bir konser vereceksiniz. Çok özel bir gece olacağına hiç şüphe yok. Neler düşünüyorsun bu konu hakkında?

Fredrik Akesson: Konserler için son derece heyecanlıyım. Sanıyorum Londra haricinde birkaç konser daha olacak bu albüm için. Şu an planlanma aşamasında ve sahnede 3 saat kadar kalıp daha önce çalmadığımız şarkıları çalmak için bir mücadele vermekteyiz.

Türk Gitar: Türkiye konseri öncesi son geldiğinizde yaptığınız gibi (Dorock’ta çalmak) ufak bir bar macerası yaşama ihtimaliniz var mı? Böyle bir şey konuşuluyor mu grup içinde?

Fredrik Akesson: Haha o olay çok spontane gelişmişti ve de bazılarımız biraz sarhoştu. Harika bir geceydi ve çok eğlendik o gece:-) Bu sefer neler olacak göreceğiz.

Türk Gitar: Mikael Akerfeldt’in geçtiğimiz Türkiye konserinde İbrahim Tatlıses ve bıyığına atıfta bulunduğu bir konuşması vardı. Bir dönem grubun web sitesinde de kendisiyle ilgili bilgilerde ibrahim Tatlıses ismi geçiyordu. Kendisinin İbrahim Tatlıses ile olan ilişkisinin ne olduğu hakkında bir fikrin var mı?

Fredrik Akesson: Evet, Mikael’ın İbrahim’in şarkılarını dinlediğini biliyorum. Ancak tanıştılar mı bilmiyorum.

Türk Gitar: Son çıktığınız konserlerdeki setlist bizi ve birçok fanı oldukça memnun etti. Eski şarkıları seçerken nasıl karar alıyorsunuz?

Fredrik Akesson: Bu çok zor, biz değiştirmeyi istiyoruz ve de aynı zamanda son albümden de bir şeyler koymayı istiyoruz. İnsanların konserden eve döndüklerinde mutlu olmalarını istiyoruz. Toplantı ve küçük tartışmalar yaparak en son çaldıklarımızı belirliyoruz. İstanbul’da çalacağımız setlist son Avrupa turnesi ile benzer olacak.

Türk Gitar: Son olarak İstanbul’da ve Ankara’da sizi seyredecek fanlara konserle ilgili beklentilerini karşılayacak tek bir kelime söyleyecek olsanız ne söylerdiniz?

Fredrik Akesson: Metal!

Türk Gitar: Sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ederiz. İstanbul konserinde en önlerden sizi seyredeceğiz, görüşmek üzere.

Fredrik Akesson: Teşekkür ederim! Gerçekten sizin önünüzde bir kez daha çalacak olmak için sabırsızlanıyorum.

22 Mart 2015 İstanbul Konseri İçin Bilet Satın Al

 23 Mart 2015 Ankara Konseri İçin Bilet Satın Al

Sorular: Feyyaz Ustaer – Oğul Uzun
Çeviri: Oğul Uzun