Bilet fiyatları Türkiye`de ve dünyada bir çok müzik dinleyicisi tarafından eleştiri alan bir konu olmaya devam ediyor. Yüksek vergi oranları ve düşük sponsorluk desteği ile Türkiye’de organizasyon düzenlemek gerçekten yürek istiyor. Bu durum yavaş yavaş küresel anlamda yayımlaya devam ediyor. Artık yurtdışında organizasyon düzenlemek de eskisi kadar kolay değil.

Avustralya’nın en büyük rock festivali Soundwave Festival, düşük bilet satışları sebebiyle iptal edildi. Organizatör AJ Maddah, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 2016 için en iyisini yapmaya çalıştığını fakat düşük bilet satışları sebebiyle elinden bir şey gelmediğini açıkladı. 

Organizasyon firmasının toplam zararının 25 milyon dolar’ın üzerinde olduğunu açıklandı. Buna ek olarak geçtiğimiz festivalde AJ Maddah ve şirketinin, Avustralya Maliyesi’ne 6 milyon dolar’ın üzerinde vergi borcunun olduğu iddia edildi. AJ’in söylediğine göre 2016’da kesinlikle olmayacak olan bu festival, 2017 yılı için de kesin olarak yapılmayacak. 

Türkiye’de ise işler bir hayli karışık. Son 2 yıla damgasını vuran Rock Off ve Headbangers Weekend isimli festivaller, şimdilik sessiz kalmaya devam ediyorlar. Normal şartlarda bu tarihlerde ufaktan festival haberleri kulislerde konuşuluyordu ancak şu an piyasada derin bir sessizlik hakim. Neler olacağını önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.