Bu yıl düzenelecek olan Hellfest, muhteşem line-up`ı ile şimdiden ağızları sulandırmaya başladı. Her yıl düzenli olarak Fransa`da düzenlenen festivalin bu yılki ayağında Phil Anselmo’nun grubu Down yer alıyor. 

Fransa Hükümeti, Anselmo’nun Nazi yanlısı söylemlerinden sonra harekete geçti ve Hellfest yönetimine yazılı bir uyarı göndererek Down’ın festival kadrosundan çıkarılmasını talep etti. Bu isteğe red cevabı veren Hellfest yönetimi, Hükümet tarafından verilen hibenin kesileceği haberiyle sarsıldı.

Down’ın kadroda yer alacak olması sebebiyle Fransa Hükümeti tarafından organizatör firmaya verilecek olan 20 bin Euro’luk destek priminin verilmeyeceği açıklandı. Böyle büyük bir festival için 20 bin Euro devede kulak kalacağı için organizatörlere hayati bir zarar vereceğini düşünmüyorum.

Nazi Almanya’sının İkinci Dünya Savaşı’nda işgal ettiği ilk ülkelerden biri olan Fransa belli ki geçmişiyle yaşamaya ve geçmişte yaşanan olayların kin ve acısını halen hissetmeye devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında hükümeti suçlamak siyasal dinamikler açısından pek doğru olmayabilir ancak Anselmo’nun defalarca kez özür dilemesine rağmen bu tutumun sergilenmesi gereksiz gibi.

Bu arada Hellfest 2016’nın muhteşem line-up’ına aşağıdaki afişten göz atabilirsiniz. Muhteşem değil mi?