PRS SE Paul Allender Signature

0
192

Merhaba değerli takipçilerimiz, bu yazıdakendi kullandığım gitarlardan biri olan PRS SE Paul Allender Signature modelini tanıtacağım.

Ekstrem metalin başarılı temsilcilerinden biri olan Cradle of Filth grubunun solo gitaristi Paul Allender imzalı, bizzat kullandığı kendi gitarıdır. SE student edition‘ın kısatlaması. Yani orta seviye gitaristler için fiyat/performans oranının yüksek olduğu anlamına gelmekte.

Öncelikle teknik özelliklerden bahsedeceğim. Gitarın gövdesi maun ve akçaağaçtan yapılmış. Açıkçası ilk gördüğümde etkilendiğimi söyleyebilirim. Gövdenin ön yüzünde akçaağaç üzerine ateş kaplaması (flame veneer) uygulanmış. Gitarımızın sapı da akçaağaçtan, klavye ise rosewood yani gül ağacından yapılmış. Ayrıca klavyesi 24 jumbo perdeden oluşmakta ve üzerinde Paul Allender tarafından dizayn edilmiş sedef ağacıyla işlenmiş yarasa figürleri bulunmakta.

prs-se-paul-allender-signature-incelemesi

Manyetik olarak iki adet aktif EMG 81-TW(köprü) ve EMG 89(sap) bulunmakta. Ancak push-pull tasarımlı volume ve ton potansları ile bu manyetiklerden herhangi birini single olarak kullanabiliyoruz. Gitarımız üç yollu manyetik switch’ine sahip.

Gitarımızda PRS imzalı tremolo köprü sistemi bulunmakta. Bu köprü sistemi kilitsiz fakat PRS tremololarının özelliği, kilit olmamasına rağmen akord kaçırma düzeyinin minimumda olmasıdır. Akord burguları olarak da RS tasarımlı burgular kullanılmış, fakat bizzat adını ilk kez duymama rağmen gayet memnun kaldım. Gitarın üç renk seçeneği mevcut. Bunlar kırmızı, mor ve yeşil. Görsellik açısından zengin bir gitar olmasıyla birlikte bir o kadar da kullanışlı bir gitar. Malesef gitarın eksi bir özelliği olarak solaklar için bir modeli olmamasını söyleyebiliriz.

prs-se-paul-allender-signature-incelemesiGitar yapısı itibariyle sert sound’lar veren bir gitar olmasına rağmen her tarza az çok ayak uydurmakta. Clean sound’u bile insanı şaşırtıyor. Distortion sustain’i uzun sayılacak derecede ama çok fazla tatmin edici sayılmaz. Üzerinde bulunan EMG manyetiklerin hakkını tam olarak veremiyor. Tabii ki drive seviyesine bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Gitarın bir kaç yıl önce üretilmiş örneklerinde pasif manyetik bulunmakta.

Gitar gerçekten kaliteli bir gitar. Dış görüntüsü olsun, size sağladığı geniş ton yelpazesi olsun oldukça başarılı. Signature bir gitar olmasından ötürü zaten kalitesini çok fazla tartışmamak gerek.