Red Sonja Röportajı

0
133

Türk Gitar: Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz. İlk albümünüz Nedir Rengin? çıktı. Fakat aslında bu kadar taze bir grup değilsiniz. Albüm öncesi grup piyasa içinde ne konumdaydı? Şimdi ne konumda?

Red Sonja –Koray Arslan-: Merhaba Ferhat. Grubun kuruluşu 2012 yılına dayanıyor. Albümden önce bir süre sabit programlar yaptık, sonra sadece konser organizasyonlarında yer almaya karar verdik. ”Nedir Rengin?” ve ilk klip parçamız ”Kadın” yayınlanalı henüz bir ay oldu, o yüzden aradaki farkı değerlendirmek için biraz erken olabilir. Ama konser takvimimizin şimdiden kalabalıklaştığını söyleyebilirim.

Türk Gitar: İlk albümünüze gelen tepkiler ne yönde?

Red Sonja: Açıkçası şu ana kadar aldığımız tepkiler beklediğimizden çok daha olumlu. Beklediğimizden diyorum çünkü stil olarak Alaturka’dan biraz uzağız, o yüzden albümün rock/metal dinleyicileri haricindeki genel müzikseverler tarafından da kabul görüp benimsenmesi bizim için motive edici bir gelişme oldu.

Türk Gitar: Grubun isminin 70’li yıllarda yaratılan Conan çizgi romanında yer alan Red Sonja karekteri ile bir ilgisi var mı?

Red Sonja: Evet, ilham kaynağımız o. Başta solistimiz Serra Hepgül’ü fiziken o karakterle bağdaştırdığımız için bu ismi koymuştuk. İşin biraz espiri tarafı da vardı tabi. Sonra Red Sonja’nın bir kadın olarak güçlü, savaşçı karakteri, zor şartlarda kendi başına hayatta kalabilme becerisi aslında seçtiğimiz ismin ne kadar doğru bir tercih olduğunu fark etmemizi sağladı.

Türk Gitar: Sanalika isimli online oyunda birkaç kez konser verdiniz. Bu konser fikri nasıl ortaya çıktı?

Red Sonja: Sanalika’dan arkadaşlar bize ulaştılar ve zahmet edip bu konserleri gerçekleştirdiler. Buradan kendilerine bir kez daha teşekkür ederiz.

Türk Gitar: Albümün genel tavrına baktığımızda bir kadının geçmişe duyduğu özlem anlatılıyor gibi. Bu durumda Serra Hepgül’ün bir etkisi var mı?

Red Sonja: Albümde şarkı sözlerinin tamamına yakını Serra’ya ait. Kendisi iyi bir şarkı sözü yazarı olmasının dışında gruptaki tek bayan. Dolayısıyla sözlerdeki perspektif bu sayede oluştu.

Türk Gitar: Türkiye’nin ilk bayan vokalli melodik Hard’n Heavy grubusunuz bu durumun size yansıttığı durumlar neler?

Red Sonja: Biz sadece sevdiğimiz müziği yapıp insanlarla paylaşmaya çalışıyoruz. Dinleyicilerden en fazla gelen yorum da Türkiye’de bu tarz müzik yapan başka bir grup duymadıkları şeklinde. Belki bir boşluğu doldurmuş olabiliriz.

Türk Gitar: Albümü dinlerken Lacuna Coil, Kamelot gibi yabancı grupların tınıları kulağıma ulaştı. Sizin hangi gruplardan etkileniyorsunuz?

Red Sonja: Bireysel olarak geniş bir yelpazede, çok farklı müzikler dinliyoruz. Ama ne şarkıları yazarken ne de albümü kaydederken şu ya da bu grubu örnek alalım, sound ona benzesin diye bir düşüncemiz oldu. Grupça ortak noktalarımız hard rock, AOR, geleneksel heavy metal, progressive metal ve euro power metal diyebilirim.

Türk Gitar: Cevaplar için teşekkür ederiz. Umarız ilk albümünüz ile büyük başarılara imza atarsınız.

Red Sonja: Biz de Türk Gitar ailesine bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.