Başta Slayer olmak üzere bir çok metal grubunun müzikal başarısında büyük pay sahibi olan Rick Rubin, 2008 yılında piyasaya sürülen Metallica albümü Death Magnetic ile grubu yeniden ayağa kaldırmayı başarmıştı. Pop rock’a kaydığı yönünde eleştiriler alan Metallica’nın yeniden safkan thrash metal yapmasının perde arkasında yatan önemli noktaları anlatan Rick Rubin şunları söyledi:

Birlikte çalışmamızdaki ana hedef, Metallica olmak kavramını yeniden kucaklamak oldu, ve ardından heavy metal grubu olmayı hissetmek konusunda iyi hissetmelerini sağladık. Bazı noktalarda bunu zaten yapmışlardı, ancak öncesinde ise defalarca kez bunu yeniden keşfetmeye çabaladılar.

Bu açıklamalardan çıkaracağımız tek bir sonuç var. Rick Rubin, Metallica’nın yeniden ayağa kalkması için gerekli olan şeyin yalnızca mental anlamda desteklenmek olduğunu düşünmüş. Yeniden eski Metallica gibi düşünmelerini ve buna yoğunlaşarak bir şeyler üretmelerini sağlamış.

Rick’in öncesinde prodüktörlük yapan Bob Rock ise daha çok popüler kültürün zevklerine odaklı bir yapım politikası seyretmiş ve sık sık grubun müzikal anlamda yaptığı üretimlere müdahil olmuştu. Bu da grubun safkan metal kimliğinin önüne geçen en büyük engel olmuş ve grup artık pop rock’a kayan bir sound ile piyasada varlığını sürdürmüştü.