Ultimate-Guitar okurlarının belirlediği efsanelerden ilk 10`u liste şeklinde sunuldu. Bugün hala tartışılan konuların da yer aldığı listede düşündüren durumlar var.

10. Elvis Presley Yaşıyor

elvis-is-alive.com sitesinin yazdıklarına göre Elvis, uyuşturucu kullandığı için ve komünizme karşı gelmek için halkın önünden çekildi. Elvis`in bugün hayatta olduğu, gözlerden uzak bir yerlerde yaşamına devam ettiği iddia ediliyor.

9. David Bowie ve Mick Jagger`ın Grup Seks Yapması

Bowie ve Jagger`ın cinsel hayatları zaman zaman magazin haberlerine konu oldu. Bowie`nin eski eşi Angie`nin, hem Bowie`yi hem de Jagger`ı yatağına alması efsaneler arasında yer alıyor.

8. Keith Richards`ın Babasının Küllerini Savurması

Keith Richards`ın babası öldüğü zaman gömülmedi. Yakıldı ve külleri bir kavanozda toplandı. Keith bu duruma daha fazla katlanamadı ve külleri savurdu.

7. Jack White ve Meg White`ın Kardeş Olması

Jack ve Meg evlenip boşanmış bir çift. Jack`in daha sonra yaptığı açıklamalar, Meg`in kendisinin küçük kız kardeşi olduğu yönündeydi.

6. Kurt Cobain Cinayeti

Kurt Cobain`in neden ve nasıl öldüğüne dair geliştirilen teorilerden bir tanesi, Courtney Love`ı işaret ediyor.

5. Led Zeppelin`in Stairway to Heaven Şarkısının Şeytansı Mesajlar İçermesi

Stairway to Heaven tersten çalınca ortaya şeytansı mesajlar çıkıyor. İddialara göre şarkıya maruz kalanlarda psikolojik bozulmalar meydana geliyor.

4. Ozzy Osbourne`un Yarasa Kafası Koparması

Black Sabbath’ın 20 Ocak 1982’de Des Moines’de verdiği konserde bir seyirci tarafından sahneye fırlatılan yarasayı tutup, ağzıyla kafasını kopartan Ozzy Osbourne, böylelikle metal müziğin dış dünya tarafından algılanış biçimini de değiştirdi. Söz konusu efsanenin göz ardı edilen bir başka boyutu daha var elbette. Ozzy Osbourne sahneye atılan yarasanın plastik, yani oyuncak bir yarasa olduğunu düşündüğünü ve bu sebeple kafasını koparmaya yeltendiğini açıklayıp bu deneyimi hayatının “en korkunç, en acı” anı olarak yorumladı. Geçtiğimiz haftalarda yarasalar Ozzy`nin evini işgal etmişti.

3. Paul McCartney, Bir Başkasıyla Değiştirildi

The Beatles`ın ikonlarından Paul McCartney 1966`da trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ama olay örtbas edildi. Efsaneye göre McCartney`e benzeyen biri O`nun yerine geçirildi. Çünkü Beatles o dönemde en çok plak satan gruptu ve bunu kaybetmek istemiyordu. Beatles üyeleri daha sonra bu durumdan rahatsız olmuş ve şarkılarında Paul`un öldüğüne dair mesajlar vermiştir.

2. Marilyn Manson`ın Kendi Cinsel Organını Emmek İçin Kaburga Kemiğini Aldırması

Efsaneler arasında bu olay hakkında pek bir bilgi bulunmuyor fakat, Marilyn Manson`un hareketleri dikkatli incelendiğinde, bir operasyon geçirdiğinin anlaşılabileceği söyleniyor. Manson`ın yürüyüşünde, eğilmesinde bozukluk olduğu iddia ediliyor.

1. Robert Johnson`ın Ruhunu Şeytana Satması

Supernatural izleyenler ruhun nasıl şeytana satıldığını bilir. Ruh satılmak istendiğinde, kesişen yollarda bulunan şeytanla bir anlaşma yapılır. Ruhun karşılığında şan, şöhret, para, güç istenilir. Şeytanın verdiği süre boyunca kurbanın istedikleri yerine getirilir. Süre dolduğunda ise acı bir ölümle karşılaşılır. 

Robert Johnson çocukluğunda geçirdiği bir rahatsızlık sonucu, gözü neredeyse görme işlevini yerine getiremez. 16 yaşındaki karısı öldüğünde kendini tamamen müziğe verir. Bir gece Johnson`ın ruhunu şeytana sattığı ve şeytanın da gitarın akordunu değiştirdiği söylenir. Çünkü Johnson`ın çaldığı gitar, o güne dek duyulmamış sesler çıkarıyordu. Akordu nasıl yaptığı sorulduğunda da hiç cevap vermemiştir. Johnson`ın akort yaptığı da görülmemiştir. İddiaya göre şeytanın yaptığı akort bozulmayan bir sisteme sahip. Bu yüzden Johnson hiç akort yapmamış ve bunun nedenini kimseye söylememiş.