Dünya Sağlık Örgütü`nün son raporuna göre, 120 desibel sese 28 saniyeden fazla maruz kalmak kalıcı duyma bozukluklarına neden olabiliyor. Dünya üzerinde ortalama 1.1 milyar genç “çok yüksek sesli müzik dinlediği için” risk grubunda. Üstelik, 12-35 yaş aralığındaki 43 milyon insan çoktan duyma bozukluğu yaşamaya başlamış bile. 

Raporda, “Müziğin sesini kısmak çok önemli. Eğer kişisel müzik çalarınızdan dinliyorsanız, 1 saatten fazlası çok zararlı” ifadeleri kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü – Bulaşıcı Olmayan Hastalıklarla Mücadele Departmanı Başkanı Dr. Etienne Krug, BBC’ye yaptığı açıklamada:

İnsanlar öncelikle şunun farkına varmalı: Duyma sağlığı bozulduktan sonra geriye dönüş yok. Basit önlemler alarak kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bizim yapmaya çalıştığımız şey bu durumun ciddiyetinin farkına varılması. Aynı alkol bağımlılığı gibi bundan da vazgeçmek çok kolay bir iş değil. Risk unsurları hemen hemen aynı. Ancak, bir kişiyi bile ikna edebilirsek bizim için başarıdır.

Açıklamalar ve uyarılar fazlasıyla ciddi. Bunları mutlaka göz önüne alarak müzik dinleme alışkanlıklarımıza yön vermemiz gerekiyor.