Ultimate-Guitar tarafından hazırlanan listeyi aşağıda görebilirsiniz.

10. The Clash – London Calling

1979 yılında piyasaya sürülen albüm ile punk devi, adını punk türü yapan gruplardan double albüm çıkarmış gruplar arasına ekletti.

 

 

9. Jimi Hendrix – Electric Ladyland

Jimi Hendrix’in üçüncü ve son stüdyo albümü. Hiç boş şarkısı olmayan Double LP, bizi efsanenin harika bir tarz ile veda ettiğinden emin yapıyor.

 

 

8. Dream Theater – Six Degrees Of Inner Turbulance

Dream Theater’ın 2002 çıkışlı albümü listede sekizinci sırada. Albüm grubun, A Change of Season’tan başka, bir şarkının adını alan tek double albümü.

 

 

7. Miles Davis – Bitches Brew

Kayıt bize jazz rockı yaşatıyor. Miles Davis’in 1970 çıkışlı albümü, 90 dakikadan daha uzun ve bu da onu her şekilde yayınlanabilecek dev bir albüm haline getiriyor.

 

 

6. Nine Inch Nails – The Fragile

100 dakikayı aşan albüm, 1999 yılında piyasaya çıktığında Bilboard 200 listesinde doğrudan 1 numaradan girdi. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyondan fazla kopya sattı. Yapılması zor bir şey gibi görünüyor ancak Trent Reznor ve ortakları bunu başardı. 

 

 

5. Red Hot Chilli Peppers – Stadium Arcadium 

İşte uzun dediğimiz albüm türü. RHCP bize iki saatten daha uzun süren bir müzik zevki yaşatıyor. Aynı zamanda albüm, grubun en çok satan albümleri arasında. Grup, albüm kayıtları boyunca; albümün içerdiği 28 şarkı dışında 9 şarkı daha kaydetti.

 

 

4. The Beatles – The White Album

Gerçek bir rock efsanesi için diyecek fazla bir şey yok. Sadece dinleyin: The Beatles – The White Album

 

 

3. Smashing Pumpkins – Mellon Colie and The Infinite Sadness

Listenin üçüncü sırasında Smashing Pumpkins var. Albümün genişletilmiş versiyonunun 350 dakikayı aştığını biliyor muydunuz?

 

 

2. Led Zeppelin – Physical Graffiti

Amerika Birleşik Devletleri’nde sekiz milyondan fazla kopya satarak, rock tarihinin en iyi double albümleri arasında gösterilen bu muhteşem albüm, ikinci sırada kendine yer buldu.

 

 

1. Pink Floyd – The Wall

Ve sonunda… Büyük numara 1: The Wall. Muhteşem double albüm adeta her şeye sahip olduğunu gösteriyor: hikaye, müzik, hitler…