Korkunç bir şarkı yapmak çoğu rock müzisyeninin kariyeri boyunca en az bir kere denediği bir şey. Fakat korkunç ve güzel bir müzik yapmak cidden zor ve ekstra uğraş ile yetenek istiyor. Buna rağmen rock ve metal tarihinde gerçekten güzel ve korkunç bir sürü şarkı yapıldı. Bu listede ise bizim en çok beğendiğimiz on korkunç rock ve metal şarkısı var.

10) Megadeth – Sweating Bullets

“Sweat Bullets” İngilizce’de bir konu hakkında sinirli ve endişeli olmak demek. Alında parçanın giriş riff’i size “Sweat Bullets” ne demek tam anlamı ile anlatıyor. Dave Mustaine sözleri kendi hakkında yazdığını söylemişti. Mustaine’e göre şarkı onun kendi kafası içinde yaşamasını ve kendinin şizofrenik yönünü anlatıyor. Bu arada şarkıyı dinliyorken klibi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

9) Iron Maiden – Fear Of The Dark

Üstüne söyleyecek bir şey yok. Herkesin bildiği çok değerli bir Iron Maiden parçası. Sözler ise karanlıktan korkan bir adamı anlatıyor.

8) Nirvana – Polly

Bu şarkı 90’lardaki enstrüman kısımları mutlu, sözleri ise üzüntülü şarkı yazma akımın öncülerinden bana göre. Cobain sözleri gazetede gördüğü bir tecavüz/cinayet haberinden esinlenerek yazıyor.

7) Metallica – Enter Sandman

Bir döneme damga vuran şarkılardan. Fear Of The Dark ile hep kıyaslanır. Sözleri gece korkudan uyuyamamak üzerine.   

6) The Eagles – Hotel California 

Aslında bu parçayı bu listede görmek sizleri şaşırtabilir. Çünkü çoğumuz Hotel California`yı dinlerken korkma hissine pek kapılmadık. Fakat bu parçanın listeyi 6. sıradan girmesinin en büyük sebebi sözleri. Normalde bu açıklama kısmına sözlerinin ne ile ilgili olduğunu söylemem gerekir, fakat kimse sözlerin ne hakkında olduğunu bilmiyor. Sadece çeşitli teoriler ve hikayeler var . Bu da parçayı ayrı bir gizemli yapıyor. Aynı zamanda bana göre rock tarihinin en iyi şarkılarından.

5) Radiohead – Climbing Up The Walls

Şu bir gerçek; Thom Yorke cidden iyi söz yazıyor. Fakat bu parçaya sadece sözler olarak bakmak çok yanlış olur. Jonny Greenwood’un bestelediği yaylı çalgılar şarkıya çok farklı bir hava katıyor. Aynı zamanda parçadaki Radiohead dokunuşunu arkadaki efektlerde hissedebiliyorsunuz. Şarkıda korkmak için her şey var. En underrated Radiohead ve alternatif rock şarkılarından biri.

4) Black Sabbath – Black Sabbath 

Black Sabbath`ın ilk albümün ilk şarkısı, kimileri için metal müziği başlatan şarkılardan biri. Eğer korkmak istiyorsanız Black Sabbath ilk denemeniz gereken müzisyenlerden biri olmalı. Özellikle işin içinde Ozzy Osbourne varken korkmamak elde değil.

3) Marliyn Manson – Sweet Dreams 

Ne kadar Marliyn Manson`ın orijinal bir parçası olmasa da verdiği korku hissi tartışmasız çok yüksek. Özellikle le de giriş riff’i ve vokaller bunu çok etkiliyor. Ayrıca parçanın klibinin de 2010’da Billboard tarafından “Gelmiş Geçmiş En Korkunç Klip” olarak belirtildiğini söylememizde yarar var.                   

2) Pink Floyd – Careful With That Axe Eugene 

Bu parça bir nevi, psychedelic rock nedir, sorusun cevabı. Roger Waters`ın çığlıkları mutlaka sizi korkutacak, en azından ürkütecek. Aynı zamanda enstrümantal bir parça olması da korku hissini katlıyor.

1) The Beatles – Revolution 9 

Hani derler ya sözün bittiği yerdeyiz diye. Şu an bu parça için daha uygun bir cümle bulamıyorum. Bir John Lennon harikası. Parça hakkında onlarca teori var. Ne olduğunu, ne anlattığını, niye yazıldığını kimse bilmiyor. Sadece o zamanlar çıkan Paul Mccartney`nin öldüğü dedikodularına atfen bazı sözler bulunduğunu ve Lennon`ın parçayı bestelerken kabuslarını anlatmaya çalıştığını biliyoruz. Onun dışında parça tam bir gizem. İmkanınız varsa bir de tersten dinleyin. Bir sürü sürprizle karşılaşacaksınız. Dehanın ve korkunun çok güzel bir birleşimi. Yorum yapması en zor parçalardan biri, ama yine de parça hakkında söyleyebileceğim ve kesinlikle emin olduğum tek bir şey varsa, o da kesinlikle bestelendiği zamandan çok daha sonrasına hitap eden bir parça olduğudur.