Roland CUBE Lite

0
73

Merhabalar. Yeni başlayanlar ve evde orta seviye işler yapacak olanlar için güzel bir seçenek ile karşınızdayım. Roland amfileri hepimiz biliriz. Eminim çoğunuzda bu markanın CUBE serisinin bir modeli vardır ya da bu seriye aşinasınızdır. Bu yazıda inceleyeceğimiz model ise Roland CUBE Lite. Amfiyi tam olarak 10 aydır kullanıyorum. Amfinin fiyatı bir kaç ay öncesine kadar 450 liraydı, son dönemde döviz kuru sağolsun 600 lira oldu. Fakat yine de bu parayı hak eden bir amfi.

Teknik özelliklere geçelim isterseniz. Amfi 10w dijital bir amfi. Üzerinde clean, crunch ve extreme olmak üzere 3 kanal mevcut. Tonumuzu şekillendirmemiz için bize birkaç kontrol imkanı sağlanmış. Bu imkanlar drive, volume, bass, trebble, chorus ve reverb. Bu kontrol potansları sayesinde çok tatmin edici sonuçlar verebiliyor. 7.5 cm (3 inches) x 3 speaker var. Kulaklık girişi sayesinde ev halkını ve komşuları rahatsız etmeden gitar çalabilirsiniz.  Apple ürününüz varsa amfi ürüne bağlayıp kayıt alabilirsiniz. Öncelikle cihaza CUBEJAM uygulamasını indirin ve programı açıp, direk kayıt alın. Tonlama amfiden yapılacak. Cihazdan alt yapı açıp kayıt alacaksınız. Basit ve zahmetsiz bir işlem.

Roland CUBE Lite

Biraz ton hakkında konuşalım. Amfinin karakteri genel olarak metal ve rock müzik yapacaklara hitap ediyor. Diğer tarzlarda yapılabilir ama güzel tat veremeyebilir. Clean kanalda oldukça yumuşak bir clean var. Biraz chorus ile güzel sonuçlar verebilir. Crunch kanal da ise biraz screamer açıkmış gibi bir ton var. Extreme kanal oldukça sert. Metal için tam uygun, birde yeni başlıyorsanız çok iyi. Benim elimde LTD EC-1000 FR modeli var (bu gitarın sitemizdeki incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz). Gitarda EMG 81-60 olduğu için ton ister istemez aşırı heavy oluyor ki bundan çok memnunum. Zaten metal müzik ile uğraşan biriyim ve bu benim için çok iyi.

Roland CUBE LiteReverb ve chorus efektlerinde 5 kademe var. Bir düğmenin  yarısı chorus diğer yarısı reverb. Reverb  tonu beklediğimden çok daha derin çıktı. Gerçekten seviyesini 2’ye getirdiğiniz zaman derinlik çok belli oluyor. Benim için büyük bir sıkıntı çünkü reverb bende 0-1 bazen 2. Chorus tonu oldukça yoğun. Çok sevmem (hatta hiç sevmem) ama kullandığım zamanlar işini iyi yapıyor. Clean’de duygulu parçalar çalacak olan arkadaşlar için güzel bir şey.

Amfinin diğer rakiplerine oranla ekstra olan özelliklerine de değinmek istiyorum. Öncelikle genelde 10 watt’lık amfilerde reverb ve chorus yer almaz. Ayrıca overdrive ve clean olmak üzere iki kanal bulunur. Roland CUBE Lite’ın özelliklerinde ise yukarıda anlattığım gibi bu durum tamamen farklı. Ve bu sayede diğer rakiplerine üstünlük sağlıyor. CUBEJAM uygulaması sayesinde kolayca kayıt alabiliyor olmak bile aslında diğer amfilere üstünlük sağlayışının en basit göstergesi.

Sonuç olarak amfi yeni başlayanlar ve evde orta düzey kayıtlar,besteler ve cover yapacaklar için iş görecektir. Ben ufak çaplı bir sahneye bile çıktım. Tonları böyle ufak bir şey için çok yüksek kalitede ancak bir süre sonra yetmeyecek (mesela şu an bana yetmiyor ve 1-2 haftaya amfi alacağım) ve başka amfiler arayacaksınız ki bu oldukça normal ve beklenen bir durum. Ama asla kötü demiyorum, başlangıç için tatmin edici tonları var. Evde bir sürü kayıt yaptım bu amfi ile ve çok memnunum bu durumdan ancak ekipmanımı geliştirmek için değişiklik yapacağım. 

Roland CUBE Lite