Türk metalciler İstanbul`da yapılacak olan metal festivalleri için gün sayarken Rotting Christ’ın beyni Sakis Tolis ile bir röportaj gerçekleştirdik. Rotting Christ, mütevazi komşumuz Yunanistan’ın en başarılı black metal gruplarından biri. Grubu 1988’den beri beraber yöneten iki kardeş olan Sakis ve Themis, kadim tanrılar ve kültürlerle ilgili eşsiz sözler barındıran onlarca şarkıya imza attılar şimdiye kadar.

Türk Gitar: Merhaba Sakis, nasılsın? Fazla zamanını almadan hemen sorularıma geçmek istiyorum.

Sakis Tolis: Selam, teşekkürler. Lütfen devam et.

Türk Gitar: Rotting Christ (Çürüyen İsa) bir grup için cesur bir ad. Grubun adının hikayesi nedir, Rotting Christ’a yeni olan okuyucularımız için anlatabilir misin?

Sakis Tolis: Aslında gerçekten de cesur bir addı. Hele ki günümüz dünyası için, hani, şu an dünyanın her yerinde dindarlığın yeniden doğduğunu, reankarne olduğunu görüyorum. Herneyse, o zamanlar, 80’lerde grubu aşırı dikkat çekecek bir isim ile adlandırdık, o zamanlar da Yunanistan daha tutucu idi. Ve bizler o dönemin her türlü dinsel baskıya karşı koymak isteyen yeni çocuklarıydık, böylece bu adı seçtik.

O günden bu yana çok şey oldu, konserlerimiz iptal edildi, insanlar bize karşı cephe aldı ve dahası… Tüm dünyada yankı bulan şeyler yazıldı hakkımızda, ama yinede bu isim ile devam ettik çünkü dünyadaki tüm dinlerin çürüdüğüne inanıyoruz. Ve kendime defalarca sordum insanların korkuları ve güvensiz hissetmeleri yüzünden dine yönelmeleri hakkında. İşte böyle, ismin hikayesi bu.

Türk Gitar: Aslında Yunanistan`da ve dünyanın diğer kesimlerine gittiğinizde dindar insanlardan tepki alıyor musunuz diye soracaktım. Ama sanırım bunu kısmen cevaplamış oldun.

Sakis Tolis: Eskiden öyleydi, evet, çok fazla olumsuz tepki alıyorduk. Geçen 15 yıl ilk başlara nazaran daha yumuşak geçti, ama şu son iki yıldır yine bir gariplikler olmaya başladı. Bir şeyler oluyor, tam bilmiyorum ne sikim olduğunu ama. Muhtemelen ekonomik. Biliyorsun insanların parası olmayınca, finansal kaynak bulamayınca bir şeyler için, dine yöneliyorlar. Hani en başta o yüzden dedim ya “Dindarlık yeniden doğuyor” diye. Ve bahsettiğim korku buydu, insanlar güvensiz hissediyor ve çözümü dinde arıyorlar.

Tamam, bunu yapmaları ile bir problemim yok. Ama benim için ne zaman probleme dönüşüyor biliyor musun, bu insanların zihinlerini ve çevrelerindeki diğer insanları sadece dine yönelmeye zorladıkları zaman. Ve şöyle düşün, Akdeniz bölgesinde insanlar genellikle aşırı tutucu. Biz özgür ifadeyi savunuyoruz. Rotting Christ’ın 27 yıldır var olma sebebi bu.

E tabiki problemler yaşıyoruz, özellikle sahnede. Dört yıl kadar önce birçok insan gösterilerimizi protesto etti. Aslında biliyor musun, metal tam olarak bu. Metal, akımı takip eden olmamalı. Temel fikre bakarsan dik duran olmalı metal. Hani isyan etmiyoruz artık demiyorum ama ben artık 43 yaşındayım. O kadar da genç değilim ama dediğim gibi fikirlerimi taze tutmak istiyorum.

Türk Gitar: Taze fikirlerden bahsetmişken, yeni bir albüm üzerinde çalışmaya başladınız bu ay. Nasıl gidiyor. İstanbul’a geldiğinizde bir single dinleme şansımız olacak mı?

Sakis Tolis: Gerçekten o zamana kadar yeni bir şarkımız hazır olacak mı sadece Türk metal dinleyicileri için bilemiyorum. Ama aslında yapabiliriz, harika bir fikir gibi görünüyor yeni bir şarkıyı ilk defa Türkiye’de çalmak. Çünkü gerçekten sizleri metalcileriyle dost bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye 90’larda yurtdışı konserlerine çıkmaya başladığımızda ilk gittiğimiz ülkelerden biriydi biliyor musun, o günden beri hep kalbimizde oldunuz.

Türk Gitar: Çok teşekkürler, bizler de gerçekten müziğinizi seviyoruz. Kendinize has, yıllardır koruduğunuz bir tarzınız var. Bunu nasıl devam ettiriyorsunuz? Eski uygarlıklar ve tanrılar hakkında araştırmalar yapıyor musun bir albüm üzerinde çalışmaya başlamadan önce?

Sakis Tolis: Evet, tabiki! Bir sürü kitap okuyoruz. Özellikle ben bütün eski uygarlıklar hakkında şeyler öğreniyorum sürekli. Biliyorsun bir Yunanım ama dünyada bir sürü eşsiz uygarlık var oldu.

Bir albüm için ya da bir şarkı için bir şeyler yazmaya başlamadan önce, düşüncelerimde bir yolculuğa çıkıyorum, benliğime erişiyorum. Bir çeşit meditasyon gibi düşünebilirsin. Ve sonra şarkı fikirleri ortaya çıkıyor. Bestelediğim şarkının bir sebebi, çıkış noktası olması için uğraşıyorum. Son üç albümün sonuçları gayet iyiydi ve dinleyicilerden de çok olumlu tepkiler aldık.

Türk Gitar: Yeni albümde dinleyeceğimiz şarkılardan birinde geçen bir tanrı hakkında biraz bilgi ve ya ipuçları verebilir misin peki?

Aslında bunun için çok erken. Ama albümün şimdiye kadar yaptığımız kısmı daha kurgu içerikli ve şimdiye kadarki en karanlık havayı barındıran albümümüz olacak. Birkaç farklı dilde kurgulanmış birçok şey içerecek. Dinleyici için kendi kelimelerimle yarattığım bir dünyada bir şeyler sunmaya çalışacağım. Umarım sizi hayal kırıklığına uğratmam.

Türk Gitar: Yaptığın iş gerçekten ağır olmalı, grubun vokalistisin, müzisyenisin, ve de prodüktörüsün.

Sakis Tolis: …ve de bestecisi, ve de falan filan [gülüyor]. Bilirsin belki, ben 80’lerdeki “Kendin Yap” döneminin çocuklarındanım. Bizim sahip olduğumuz yaşam tarzı bu ve bunu da böyle devam ettirmek istiyoruz. Ben ve kardeşim grubun başından beri daimi olan tek üyeleriyiz. Ve ben bizzat her şeyi ayakta tutabilmek için çok çalışıyorum. Gerçekten zor olduğu oluyor, sabahın köründe kalkıyorum ve mesela şu an akşam 9 ve röportaj yapıyoruz. Hani, belki bunu iş olarak adlandıramam ama bu da işin bir parçası sonuçta. Her şeyin devam etmesini sağlayan kesinlikle içimizdeki tutku.

Türk Gitar: Ve senin diğer grubun, Art Thou Lord hakkında ufak bi sorum var, üzerinde çalıştığınız bir şeyler oldu mu yakın dönemde?

Sakis Tolis: Hayır, vaktim buna izin vermiyor.

Türk Gitar: Peki katılacağınız festival hakkında neler hissediyorsun? Ensiferum, Mastodon, Katatonia, At The Gates, Moonspeel gibi bir çok grupla sahne paylaşacaksınız. Bizim için saf bir metal hafta sonu olacak.

Sakis Tolis: Kesinlikle harika olacak. Metalci Türk kardeşlerimizin önünde sahne almayı heyecanla bekliyoruz. Büyük bir festival olacak ve sizin için elimizden gelenin en iyisini ortaya koyacağız.

Türk Gitar: Ben şahsen tekrar İzmir’e gelmenizi istiyorum, böyle bir şey düşünür müydünüz, bir konser için gelmeyi? 

Sakis Tolis: İzmir’de bir kaç kez sahne aldık ve hayran kaldık. İnsanlar gerçekten çok arkadaş canlısıydı ve bizi evimizde gibi hissettirdiler. Gözünüz ufukta olsun, İzmir’de bizi dinleyecek dostlarımız olduğu sürece oraya geleceğiz.

Türk Gitar: Son olarak Türkiye’deki Rotting Christ fanlarına iletmemizi istediğiniz bir mesaj var mı?

Sakis Tolis: Metal ruhunu canlı tutun, ve kendinize karşı her zaman dürüst olun. Metali Türkiye’de yaşatın. Çünkü dünyanın bu kesiminde alternatif fikirleri ve sesleri canlı tutmamız gerekiyor. Türkiye’ye gelmeyi, ve müziğimizi size sunmayı dört gözle bekliyoruz. O ana kadar, NON SERVIAM!