Dünyanın En Hızlı Davulcusu – Türkiye

0
207

World`s Fastest Drummer (Dünyanın En Hızlı Davulcusu) yarışmasının kurucusu Boo McAfee, Erhan Karaca ile görüşmeleri sonucunda yarışmanın Türkiye`de organize edilmesine olumlu baktığını söylemişti. Geçen sene yarışmanın alt yapısı hazırlandı ve tanıtım için çalışmalara başlandı. Erhan Karaca ve ekibi yarışmanın tanıtımı için üniversitelere gitti, workshop`lar yaptı ve televizyon programlarına konuk oldu.

Yarışmaya katılmak isteyenler workshop`larda veya üniversite etkinliklerinde drumometer (sayaç) ile skorlarını kaydetti. Finale yakın zamanlarda Zuhal Müzik`te de skorlar yazdırıldı. İçlerinden en hızlı olanları finale katılmaya hak kazandı. Hard Rock Cafe yarışmanın finaline ev sahipliği yapan mekan oldu.

Yarışmanın ödülleri şöyleydi:

Birincilik Ödülü:

-Eller Kategorisi:

  • Tama Maple Trampet
  • İstanbul Agop Xist 4`lü Set
  • İstanbul Agop Xist 16` Ion Crash

-Ayaklar Kategorisi:

  • Tama Hp300 Twin Pedal
  • İstanbul Agop Xist 4`lü Set
  • İstanbul Agop Xist 16` Ion Crash

İkincilik Ödülü:

  • İstanbul Agop Xist 3`lü Set

Üçüncülük Ödülü:

  • İstanbul Agop Xist 10` Splash

Bunlara ek olarak Vic Firth baget, çalışma pedi ve D52 Davul Metodu da var.

24 Mayıs günü Hard Rock Cafe`ye öğle saatlerinde gittim. Yarışmacılar ısınmaya devam ediyorlardı. Bir yandan skor yazdıranlar, drumometer`i deneyenler vardı. Finalistlerin hepsinin davul çalıyor olması Erhan Karaca`yı sevindiren bir olay oldu. Onlarla temas etmek ve paylaşımlarda bulunmak güzel bir şey. Çünkü yarışmaya katılmak için davul çalmak gerekmiyor. Amerika`daki yarışmaya öylesine girenler de var. Türkiye`deki yarışmaya sadece davul çalanların katılmış olması farklılık yarattı.

Final gününde Alpay Şalt, Objektif`ten Melih Yüzer  ve Kırmızı`dan Aslı Polat genç finalistleri yalnız bırakmadı. Yarışmanın son gününde başarılı grupların davulcularını burada görmeyi bekliyordum. Gençlerle tanışıp tecrübeleri paylaşabilirlerdi, ipuçları verebilirdi, heyecanlarına ortak olabilirlerdi. İlk organizasyon olduğu için ve aynı gün Galatasaray – Beşiktaş maçının olması katılımı olumsuz etkilemiş olabilir. Eğer bu yarışma önümüzdeki yıllarda da yapılırsa, davulcular buraya gelmeli diye düşünüyorum.

Finalin sunuculuğunu Alpay Şalt yaptı. Yarışmacılara ne tarz müzik dinlediklerini, nasıl davul çaldıklarını, tercih ettikleri bagetleri vb. sorular sordu. 1 dakikalık final vuruşlarında Alpay Şalt, salonda olanları gaza getirdi, alkış tutuldu ve tezahüratlar yapıldı. Final anları bu sayede heyecanlı geçti. Aramızda çok genç katılımcılar da vardı. Erken yaşta bu heyecanı yaşamak, eminim onlara çok şey katmıştır.

Yarışmada dereceye girenler:

Ödül töreninden görüntüler:

Ödül töreninden 10-15 dakika sonra Hard Rock Cafe`nin terasında hatıra fotoğrafı çektirdik:

Etkinliği destekleyen sponsorlara ve Hard Rock Cafe`ye gelip finalistleri yalnız bırakmayanlara teşekkür ederiz.

Daha fazla fotoğraf ve video için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.