Daha çok heavy metal ya da thrash metal dinleyen biri olarak melodik death metal tarzıyla alakalı çok bir bilgi birikimine ya da kültüre sahip değilken, son dönemlerde bu müziğe ve brutal vokale karşı ön yargım kırılmış durumda. Bunu sağlayan da yerli melodik death grubu Sabhankra oldu.

Grubu tanıma hikayem Savaş Sungur ile başladı. Metal konserleri ya da etkinliklerinin bazılarında karşılaşıp muhabbet ederken Sabhankra’nın “Revenge” albümü dinleyicilere sunuldu. Grubun resmi sosyal medya organlarında kendi tarzını epic/thrash/black metal görüyoruz ve müziklerinde melodic death metal türüne de rastlayabiliyoruz. Ayrıca grubun solisti Savaş Sungur, “metal müzik” denilmesine bile karşı. Onlara göre “metal” bir müzik türünden çok daha fazlası.

İlk zamanlarında Constantinopolis ismini kullanan grup bu isimle “For The Empire” isimli bir de albüm yaparken Sabhankra adı altında da “Powercraft”, “Seers Memoir” albümlerine imza attıktan sonra geçtiğimiz Nisan ayında “Revenge” albümünü yayımladı. Grubun güncel kadrosu ise vokalde ve gitarda Savaş Sungur, gitarda Süha Kozbey, bass gitarda Gürkan Yücel ve davulda Rıdvan Başoğlu’ndan oluşmakta. Şimdi biraz Revenge albümünden bahsedelim.

Sabhankra’nın müziğinde genel olarak özgünlük dikkat çekiyor ve ön plana çıkıyor. Hatta Constantinopolis ismini kullandıkları zamana bakıldığında geleneksel motifler bulmak oldukça mümkün. Tabii ben son albüme daha çok hakimim o yüzden eskilerle çok fazla kıyaslamaya girmek istemiyorum. Albüm “You Will Die” parçasıyla epik bir açılışla başlıyor. Yani dediğim gibi death metal türüne karşı ilgisi olmayan biriyken hatta bu yüzden bu müzik kültürüne fazlasıyla yatkın ve yaşça büyük kişiler tarafından sürekli “Bak dinlemelisin çok şey kaçırıyorsun.” uyarılarına maruz kalıyorken bu konudaki dönüm noktasını Amorphis ve Sabhankra ile yaşadım, zaten Amorphis de Sabhankra’yı etkilemiş bir grup.

Albümde beni girişinden itibaren en çok etkileyip yakalayan parça “Immortal Son” oldu. Şarkının 30 saniyelik intro bölümüne hayran kaldım. Ayrıca açılış parçası “You Will Die” da benim için albümde öne çıkan parçalardan. “I’ll Die With Your Love” genel tepkilere bakıldığında albümün en ön plana çıkan şarkısı gibi duruyor. Ana melodisi, yani intro’da daha soft tonlarda duyduğumuz melodi cidden bana göre de albümün en iyi öğelerinden biri ve bu şarkıda vokalin altından yürüyen gitar riffleri de benim hoşuma giden bir detay oldu. Şarkı melodik tavrıyla ön plana çıkıyor ve albümde bence duyguyu yansıtma konusundaki en başarılı parça olmuş. Klavye kullanımları ise şarkılara ayrı renk katmış.

“Revenge” benim çok hoşuma giden ve sürekli dinlediğim albümlerden biri oldu. Şarkı şarkı dinleyip derinine inmek ve her saniyesini derinlemesine incelemek de sizin zevkinize kalmış. Sabhankra demişken bir de grubun iki ay önce yayımladığı “Live at Roxy” isimli canlı albümünü de dinlemenizi öneririm. Metal denildiğinde benim için ön plana çıkan şeylerden biridir konser albümleri ve o müziğin ruhunu daha iyi yansıtıyor.

DEĞERLENDİRME
Türk Gitar Puanı
TEILEN
Önceki İçerikJamiryo Yeni Albüm Özlemine Son Veriyor: İlk Single Yayımlandı
Sonraki İçerikNegentropy Yeni Albümündeki Şarkıların Ne Anlattığını Açıkladı
Sıkı bir klasik rock ve heavy metal hayranı, üniversite öğrencisi ve 22 yaşında bir insan!