1- Bunun “akoru” bozuk galiba?

He he akoru bozuk evladım. Akor ne güzel kardeşim? Öğretemedik akort-akor farkını yıllardır. Bir de kulak sanki absolut da anladın akordun bozuk olduğunu, te Allahım ya.

2- Bizim bir arkadaş geçenlerde bir solo gitar aldı, 24 perdeli acayip bir şey.

Solo gitar derken? Gitarla sadece solo mu çalınabiliyor? Ritim partisyonlarında ne yapıyor arkadaşın, gitarı mı değiştiriyor?

3- Bizim evde kırmızı renkte bir klasik gitar var dedemden kalma çok eski bi şey. Antika değerindeymiş, satsam kaç para eder?

100 lira etmez canım kardeşim. Deden limon kasasından yapılma Bulgar gitarını alıp koymuş eve. Kusura bakma oradan ekmek çıkmaz sana, sigortalı işe devam.

4- “Abi Nothing Else Matters’ı çalabiliyor musun?” der ve şarkının introsunu çalmaya başlar. İşte challenge anı!

Yok bebişim ben çalamıyorum. Geçtiğimiz 15 sene sürekli çalarak şarkıdan o kadar uzaklaştım ki şimdi “dam üstünde un eler” daha çekici geliyor bana.

5- Bizim de bi grup var, ben ritim çalıyorum. Besteye kasıyoruz 1 senedir.

Aferin oğlum kasmaya devam et. Bu şekilde bir 5 sene kasarsanız Rock’n Coke’un en alternatif sahnesinde sabah saat 09.30’da sahneye çıkabilirsiniz. Hem sonra ritim nedir?

6- Sence dünyanın en iyi gitaristi kim?

Hımm, zor soru. Yaklaşık 150.000 virtüöz gitarcı arasından bir seçim yapacak olursak, hadi cazcı olan bir kısmını eledik diyelim (onlar insan değil çünkü), ölmüşleri de sıralamaya dahil edersek geriye kabaca 90.000 kadar “en iyi” gitarist kalıyor. Hangi birini seçeyim çekirge?

7- Üniversitede kızlar hep gitaristlere yazıyormuş doğru mu?

Ne yazıyormuş canikom? Nasıl yazıyormuş? Biz niye görmemişiz? “Sweep pick” çalışmaktan sol elimde nasırlar çıktı, kadının K’sini hatunun H’sini görmedim üniversite hayatımda. O dediğin Johnny Depp filmlerinde oluyor ancak o da gitardan değil Depp abimizden ötürü.  De bakem kimden ötürü?

8- Gitara başlamayı düşünüyorum. Klasikle mi başlayayım?

Evet kardeşim klasik gitarla başla, bir seneyi doldurmadan bırakırsın. Biz de kurtuluruz sen de kurtulursun. Ha oldu da devam ettin, elektro gitara geçtiğinde pena tutmayı öğrenmen 3 ayını alacak. Gitarı iki bacağının arasında müsait bölgene koyup hallenir gibi tutacaksın. Bend yaparken baş parmağın klavyenin ortasında durduğundan “bende niye ses öyle çıkmıyor” diyeceksin.

9- Gitarlar eskidikçe değerleniyormuş, benim de çok eski bir SB.Dreams’im var…

Ah Serter Bağcan ah. Bir nesil SB. Dreams gitarlarla büyüdü maalesef… Arkadaşım senin 150 dolarlık takoz gitarın eskidikçe sobalık olmaya biraz daha yaklaşıyor sadece. Hayallerini yıkmak istemem ama eskidikçe değerlenen gitarlar çoktan eskidi ve değerlendi bile. 1962 Strat‘ın yoksa, bi 1959 Les Paul‘ün yoksa buradan yürümen imkansız…

10- Mesela bir saniyede kaç nota basabiliyorsun?

Hah geldik günün sorusuna. Sana kaç lazım arkadaşım? Kaç dersem mutlu olacaksın. Nedir la bu hız merakı. Adam gibi gitarınızı çalın. Eric Clapton (slow hand) babamız 20 saniyede “bir” nota basarak dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olmadı mı?

11- Bizim arkadaş bir blues çekiyor ki sorma.

Sormadım zaten. Sormam da. Blues çekiyorsa ben onu hiç tanımasam daha iyi olacak. Sen de git hatta, hadi, naş…

Not: Alıntıdır.