Schecter Synyster Gates Custom-S

0
619

Schecter tarafından Avenged Sevefold’un gitaristi Synyster Gates için tasarlanan, Schecter Synyster Gates Custom-S modelini inceleyeceğiz. Gitarımız Güney Kore üretimidir.

Öncelikle dış görünüş ve teknik özellikler ile giriş yapalım. Benim elimdeki modelin dış görünüşüne baktığımızda siyah kaplama üzerine gümüş çizgiler yer alıyor. Tam tersi renklendirmesinde olan modeli de mevcut, aşağıda görebildiğiniz üzere. Ve en altta yer alan siyah üzerine kırmızı çizgili versiyonu bulunuyor. Gövde ve sap ağacı maun, klavye ise abanoz. Klavyemizin üzerine S, Y, N harfleri ve 12. perdelerin üzerinde ise Avenged Sevenfold’un temsili logosu, yani ölüm yarasası yer alıyor. Gayet hoş bir görünüm verdiğini söyleyebiliriz. Gitarın asıl can alıcı noktası ise elbette ki head stock bölgesi. Bu gitara özel olarak yapılan head stock tasarımı çok başarılı.

Schecter Synyster Gates Custom-S

Gitarımız üzerinde kilitli floyd rose sistemi yer alıyor. Tam model vermek gerekirse lisanslı Floyd Rose 1000 serisi. Köprü manyetiği olarak Seymour Duncan Invader Syn TB-8 Chrome kullanılmıştır. Sap manyetiğinde ise yine Seymour Duncan’ın Sustainiac manyetiği kullanılmış. Köprünün yan tarafında bulunan 2 switch ile sustainiac özelliğini kontrol edebilirsiniz. Üstteki switch sustainiac’ı açıp kapatmanızı sağlar. Alttaki switch ise sustainiac’ın modunu seçmenizi sağlar. Onun dışında gitarımız üzerinde 1 adet volume, 1 adet ton ve bir adette 3 yollu manyetik switch’i bulunmaktadır. Manyetik switch’i ton ve volume potanslarının yanında konumlandırılmış. Gitarın üzerindeki teller ise Ernie Ball Regular Slinky #2221 (.010-.046). Klavyemiz ise 24 fretten oluşmakta ve Thin C şeklinde. Genel olarak solo atarken eliniz çok rahat bir şekilde, seri hareket edebilir. Solo gitarist için özel olarak üretilen bir gitardan bunu beklemek gerekir zaten ve kesinlikle Custum S buna karşılık veriyor.

Schecter Synyster Gates Custom-SGitarın en önemli özelliği elbetteki sustainiac. Daha önce de söylediğim gibi 3 adet sustainiac modumuz var. Switch yukarıdayken harmonic mod’a geçer. Bu modda ses yavaşça çığlığa dönüşür. Switch ortada iken mix mod açıktır. Bu modda vurduğumuz notanın sesi ne incelir ne kalınlaşır olduğu gibi kalır ve devam eder. Switch aşağıda iken normal mod açıktır. Bu modda ses giderek kalınlaşır. Floyd rose hareketleriyle harika bir şey ortaya çıkıyor. Eğer gitarı edinirseniz sıkça deneyeceğinize eminim.

Gitarın tonal durumuna geçecek olursak, ilk olarakbir çok arkadaşımız sustainiac manyetiğin ton yelpazesini daraltacağını düşünüyordur. Ayrıca bir çok kişi için de fazlasıyla yapay bir sound elde edildiği yönünde şikayetler oluyor. Başta bende öyle düşünmüştüm fakat kesinlike öyle değil. Seymour Duncar Invader manyetikler sayesinde daha dolgun, daha hacimli, daha güzel tonlar alıyorsunuz. Ve sustainiac ile elde ettiğiniz tonlar sizin için büyük bir kolaylık ve kullanım alanı oldukça geniş bir oyuncağa dönüşüyor.

Schecter Synyster Gates Custom-S

Bildiğiniz üzere Synyster Gates metal gitaristi olduğu için bu gitarın da karakteristiğinde bu tür yatıyor. O yüzden metal tarzında bu gitarın altından kalkamayacağı ton yok diyebiliriz. Alacak olan kişilerin safi olarak metal türüne hizmet ediyor olmaları gerekiyor. Blues ve soft rock ile uzaktan yakından alakası olmayan bir gitar. Yapabilir misiniz? Kotaracak kadar yaparsınız elbette, düzgün bir ekipman ile bir nebze olsun iş görür fakat bu hem blues’a hem gitarın kendisine hakaret etmek gibi olur. O yüzden tonal değerlendirmeyi çok fazla derin tutmayacağım. Tüm metal tonlarını bu gitar ile alabilirsiniz. Hem solo bazlı, hem ritim bazlı olarak. Fakat işi biraz yumuşattığınız zaman işler yolunda gitmeyecektir.

Bu gitara sahip olan bir kişi olarak, kesinlikle tarafsız olarak bu gitarın muhteşem bir gitar olduğunu söylemek istiyorum. İleri seviye gitaristler için uygundur. Fiyatı itibariyle yeni başlayacak olanların bu gitara sahip olmak isteyeceklerini pek zannetmiyorum. Gitarın yeni modelinin çıkmış olması sebebiyle, eski sürümlerin tamamı Türkiye’de satıştan kaldırıldı -stokta kalanlar hariç-. Muhtemelen yeni model ile takviye yapılacak. Yeni modelin tek farklılığı dış görünüş ile alakalı olduğu için bu incelemenin geçerliliği devam edecektir.

Schecter Synyster Gates Custom-S

Not: Sustainiac’ı yazılı olarak anlatmak biraz zor olduğu kadar, yazılı olan anlatımı anlamak da güç olabiliyor. O yüzden sustainiac’ın videolu anlatımının yapıldığı bir video koymak istiyorum. Her ne kadar ingilizce olsa da, incelemede yazılanları okuduysanız sadece izleyerek olayın ne olduğunu kavrayacağınızı düşünüyorum. Buyrun: