– Türk Gitar: Merhabalar, röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizin gibi büyük bir gitaristi röportaj köşemizde ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz.

– Serdar Öztop: Rica ederim. O zevk bana ait.

– Türk Gitar: Gitara başlangıç hikayenizi alarak başlamak istiyorum, nasıl oldu ilk adım?

– Serdar Öztop: Küçük yaşlardan beri müziğe ilgim vardı. Ortaokul son sınfta özenmeye başladığım gitara,  lise yıllarında sınıfımdaki Ankara’lı arkadaşların bana heavy metali sevdirmesiyle başladım. Hemen bir elektro gitar aldım ve tamamen deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye başladım.

– Türk Gitar: Gitarda ilerlerken hangi yolları izlediniz, metod kitapları ya da herhangi bir hoca yardımı aldınız mı?

– Serdar Öztop: O zamanlarda çalmaya çalıştığımız tarzı öğretebilecek herhangi bir kaynak yoktu maalesef. Ders almayı düşünebileceğim pek kimse de yoktu. En azından benim haberim yoktu. Bir tek Gür Akad vardı mesela. Ama hiç ondan ders alabilir miyim diye bir soru aklıma gelmedi doğrusu. Etrafımdaki insanlar da derme çatma, bölük pörçük bilgilere sahipti. Ben bunları kendi mantığıma oturtup üzerine eklemeye çalışarak kendimi geliştirdim.

Serdar Öztop

– Türk Gitar: Türkiye’nin en hızlı gitaristlerinden birisiniz, aynı zamanda duygu ağırlık solo parçalarınız da mevcut; hız ve tekniğin duyguyu yok ediyor olduğunu düşünen çok fazla insan var, bu konu hakkında sizin yorumunuz nedir?

– Serdar Öztop: Benim öyle en hızlı olmak gibi bir kaygım veya iddiam yok. Enstrümanımda beni yansıtan her tarza her açıdan hakim olmak gibi bir prensibim var. Tarzımı rock, heavy metal, blues ve funk skalasına Türk müziği dokunuşları eklenmiş bir harman olarak tanımlayabilirim. Bu durumda yumuşacık bendlerden, komalı çarptırma tekniklerine, speed/sweep pickingden legato çalma tekniklerine kadar her şeye hakim olmak gerekiyor. Bu bana en duygusal pasajlardan en agresif ve komplike çıkışlara kadar istediğim kompozisyonu düşünebilme ve çalabilme özgürlüğünü veriyor. Hız ve teknik duyguyu yok etmez ama duygulu çalman gereken yerde anlamsız tekniğe girersen o berbat bir şey olur. 🙂

Bir taraftan da sanatın her dalında olduğu gibi müzik  algısı çok görecelidir. Kimilerinin çok sevdiğinden kimileri nefret edebilir.

– Türk Gitar: Kurtalan Ekspres ile yepyeni bir albüm piyasaya sürdünüz, şu ana kadar tepkiler nasıl?

– Serdar Öztop: Genel olarak çok iyi diyebilirim. Gelen tepkilerden gerçek rock dinleyicisinin ihtiyacını karşılayan bir iş yaptığımız anlaşılıyor. Son yıllarda alternatif rock olarak sunulan işlerin bir çoğu aslında alternatif pop. Bu durumda Kurtalan Ekspres gibi köklü grupların klasik rock anlayışıyla ürünler vermeye devam etmesi ne istediğini bilen bir kitleyi mutlu ediyor.

– Türk Gitar: Kurtalan Ekspres’e dahil olma süreciniz nasıl gelişti?

– Serdar Öztop: 90’lı yılların başında stajyer olarak Ahmet Güvenç’in stüdyosunda çalışmaya başlamıştım. Staj döneminin sonunda Ahmet abi benden tonmaister olarak çalışmamı isteyince 3 yıl kadar daha birlikte çalıştık. Müzik hayatımdaki yeri çok önemlidir yani. Daha o zamanlardan birgün beraber çalsak ne güzel olur diyorduk. Geçen sene beni arayıp gruba davet ettiğinde de hiç düşünmeden evet dedim.

– Türk Gitar: Önümüzdeki dönemde yeni bir solo albüm düşünüyor musunuz?

– Serdar Öztop: Aslında her zaman müzikal fikirlerimi dinleyicilerle paylaşmak istiyorum. Ama albüm yapmak çok zor bir iş ve bu sürecin sonunda insan ister istemez bazı beklentilere giriyor. Yaptığı iş satılsın, konser teklifleri gelsin istiyor. Yapılan iş zaten enstrümantal ağırlıklı olduğundan hem çok zahmetli olup hem de çok sınırlı bir kitleye hitap edince; bir de bu kitle albüm almak, konsere gelmek yerine internette bedava mp3 ve performans videosu peşinde koşunca isteğin içine kaçıveriyor tabii.

Yine de bu aralar yeni bir çalışmaya niyetim var. Olacakları hep beraber göreceğiz 🙂

– Türk Gitar: Bir kaç tane takipçilerimizden gelen sorulardan sormak istiyorum: zamanımızda pek çok gitar çalan kişinin fedakarlıklarında, büyük gitaristlere gösterdikleri saygıda ve enstrumanlarına verdikleri değerde ciddi bir azalık söz konusu, büyük bir gitarist olarak bunun hakkında ne düşünüyor ve öneriyorsunuz?

– Serdar Öztop: Teveccüh gösteriyorsunuz ama bu ‘büyük gitarist’ sıfatını pek benimseyemiyorum. Yaptığım iş seviliyor ve arkadan gelenlere örnek olabiliyorsa bana ne mutlu. Demin de bahsettiğim gibi yaptığım işe değer veren insanların bana ve işime göstereceği en büyük saygı albümlerimi almaları ve konserlerime gelmeleridir. Beğenmeyenlere diyecek bir şeyim zaten olamaz.

– Türk Gitar: Hobileriniz neler? Gitaristlik dışında neler yapmaktan keyif alıyorsunuz? Yaptığınız müziğin haricinde ne tarz müzikler dinlemekten hoşlanıyorsunuz?

– Serdar Öztop: Sporu çok severim. Fitness, yüzme, basketball en sevdiklerim. Kışın haftada en az 3 kez antreman yaparım. Yazın da açık alan sporlarına yöneliyorum. Seyahat etmek, ilginç yerler görmek çok hoşuma gider. Kitapları da daha çok bilgi kaynağı olarak okumayı seviyorum. Romanlara pek meraklı değilim açıkcası. Gitaristliğin dışında müzikte her alanda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Aranjörlük, tonmaisterlik. Yapımcılık faaliyetlerime şirketimi kapattığım için devam etmiyorum. Bunun nedeni az önceki bahiste bulanabilir 🙂

Estetik anlayışıma uyan her tarz müziğe kulak veriyorum. Arabeskten elektroniğe kadar tarzım dışında olan müzikler de dahil. Ama Türk pop müziğine pek katlanamıyorum. Hep aynı beste üzerine yazılmış uyduruk sözler kombinasyonu bence. Çok nadir de olsa Türk pop müziğinde de iyi işler çıkıyor ama bunlar çoğunlukla tekelci müzik kanallarının süzgecinden geçemiyor.

– Türk Gitar: Son olarak, sitemiz amatör gitaristleri eğitmek ve bilgilendirmek amaçlı bir site olduğu için onlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

– Serdar Öztop: Enstrüman çalmak gerçekten çok emek gerektiren, çok zahmetli bir iş. Öğrenmek yetmiyor; öğrendiklerinizi korumak için devamlı çalışmanız gerekiyor.  Bunun ömür boyu süren bir eğitim olduğunu unutmamak lazım. Sadece gitar çalmayı değil müziği her yönüyle öğrenmek bence çok önemli. İyi müzisyen olmak en az iyi gitarist olmak kadar önemli.

– Türk Gitar: Bizi kırmayıp sorularımıza verdiğiniz içten cevaplar için çok teşekkür ederiz.

– Serdar Öztop: Ben teşekkür ederim. Size de yayın hayatınızda başarılar diliyorum.