Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, geçtiğimiz Cumartesi günü çok büyük bir olaya tanıklık etti ve birkaç ilk yaşadı.

Deep Purple, Kıbrıs sorunu ve buna bağlı olarak oluşan ambargolar nedeniyle uluslararası uçuşlara kapalı olan ve sadece Türkiye üzerinden seferler yapılabilen Lefkoşa Ercan Havalimanı’na, İngiliz hava yolu şirketi British Airways’in özel uçağı ile indi. British Airways, Türkiye üzerinden gelse de Ercan’da alışılmadık bir görüntü verdi.

Deep Purple

Aylardır merak ve heyecanla beklenen konser, yaklaşık 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Kıbrıs’ın Güney kısmından, Türkiye’den, Kuzey Kıbrıs’ın dört bir yanından ve dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce insan konsere katılmak için Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25. yılına özel olarak ücretsiz olarak düzenlediği konsere akın etti.

Saatler 21.30’u gösterdiğinde heyecanlı bekleyiş sona erdi. Deep Purple tüm karizması ve yeni albümlerinden Apres Vous parçasıyla KKTC’yi inletmeye başladı. Artık ne ambargo, ne siyaset konuşuluyordu. Farklı dilden, dinden ve renkten insanlar, rock müzik çatısı altında toplanmış, büyülenmiş bir şekilde onları izliyordu. İlerleyen yaşlarına rağmen tam 2 saat boyunca sahnede kalan efsane grup, mükemmel bir performans sergiledi.

Deep Purple KKTC

Rock müziğin felsefesini ve birleştirici gücünü birkez daha herkesin içinde canlandıran Deep Purple, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’dan dünyaya barış mesajı verdi. Her dilden, dinden, ırktan on binlerce insan “müzik” çatısı altında toplandı.

Deep Purple KKTC Konseri

Steve Morse