Sinirden Kuduran Brutal Metal Grubu Jonestown Öfkesini İlk Albümde Kustu

0
128

Saldırganlık ve öfke modern metal müziğin temellerini oluşturuyor. Ancak bu iki unsuru Jonestown gibi oldukça istekli ve inançlı bir şekilde aktaran grup pek karşımıza çıkmıyor. Brighton`lı grubun ilk albümü Aokigahara bu ay yayımlandı. Harley Anderson, barbarca kükremesinin nedenini ve şarkı sözlerindeki karanlık havayı geçmişine bağlıyor:

Annem bana hamileyken Güney Afrika`dan buraya geldi. Babam İngiliz. Hayatının büyük kısmında hatalar yaptı. Buraya gelmemizin üzerinden çok zaman geçmemişti ki, babam hapis cezası aldı. Annemle ben tek başımıza kalmıştık. Yaşadığımız yer kötüydü. Suç işlenme oranı çok yüksekti. Kadınların kaldığı pansiyonlarda yıllarımız geçti. Evimiz yoktu. Annem Güney Amerika`lı olduğu için toplumdan baskı görüyordu. Korkunçtu. Annem daha sonra başkalarıyla da görüştü ama hepsi yanlış adamdı. Kısacası berbat bir hayatımız vardı.

İntikam alma uğraşı “heavy” müziğin ortak özelliklerinden biri. Fakat Jonestown`un albümünde bu intikam güçlü, ultra brutal kullanılarak anlatılmış. Harley`e göre etkilendikleri grupları küçümsemeden, onların yaptığını farklı bir şekilde yapmak bu albüme başarı getirmiş:

Evet, farklı bir şey yapmak istedik ama bu farklılığı dolambaçlı yollardan değil, direkt gösterdik. İngiliz gruplar içinde Gojira, Meshuggah ve Strapping Young Lad gibi gruplar olmadığını gördük. Bu tür grupları dinliyoruz ve etkileniyoruz. Kendimize ve dinleyiciye karşı dürüst olduğumuzu düşünüyorum.

Albümün adının ise ilginç bir hikayesi var. Aokigahara, Japonya`da bulunan, eski ruhlar tarafından kontrol edildiğine inanılan bir orman. Bu ormanda açıklanamaz ölümler meydana geldiği ve insanlar kaybolduğu için adı çıkmış. Jonestown`un karanlık sözleri için bundan daha zengin bir yer olamazdı:

Albümün ismi her parçayla uyumlu. Bence güzel bir isim ve aynı zamanda umutsuzluk içeriyor. Bizim müziğimiz yenilen insanların müziği gibi ve eninde sonunda bir kurtarıcının geldiğini anlattık. Başımıza gelen kötü şeyler bir zincirleme kaza gibi daha büyük belaları doğurabilir. O anlarda dik durmalıyız. Chuck Palahniuk “hayattan alabileceğin en güzel intikam güzel yaşamaktır”der. Bu çok derin ve anlamlı bir söz. Aokigahara`da herkesin kendinden bulabileceği bir duygu var. Zorlukların üstesinden gelmek için yol gösteriyoruz. Albüm bundan ibaret.

Heavy metal olmasaydı nasıl hayata tutunurdum bilmiyorum. Benim gibi yaşayan çocuklar olduğunu biliyorum. Belki onlar benden daha mutludur ama onlara bu hayatta yalnız olmadıklarını göstermek istiyorum. Heavy metalin bu gücü beni benden alıyor.

Jonestown`u Meshuggah, Gojira ve Fear Factory dinleyenler tereddüt etmeden dinleyebilir. Albümün öne çıkan parçalarından Mass Extinction Six`i dinlemeden ayrılmayın: