Tankian Facebook’ta yazdığı yazıyla gündeme oturdu. Tankian, İsrail’in Gazze işgali hakkında düşüncelerini paylaştı. Müzisyenler arasında sivri dilli olduğu bilinen Tankian’ın sert açıklamaları var:

Gazze’deki İsrail işgalini ve IŞİD’i bitirmenin zamanı geldi. Occupied Tears adlı şarkım aslında bu olanları anlatıyor. Gazze’de her gün bombalar patlıyor, insanlar ölüyor, bebekler göz kırpmadan öldürülüyor fakat dünya buna sessiz kalmayı tercih ediyor. Aynı şey sessiz kalanların başına gelse ne yaparlardı acaba? Her neyse; Amerika, bölgede barışı tekrar sağlamak için diplomatlarını gönderiyor. Bunlar içinde John Kerry de var. Fakat kayda değer bir gelişme göremiyorum. Amerika göz boyamaktan başka bir şey yapmıyor. IŞİD ise müslümanları koruması gerekirken, onlara karşı savaşıyor. İsrail’e karşı saf tutmaya korkuyorlar galiba.

Hamas ve Filistin’in öne çıkan liderleri barış görüşmelerine sıcak bakıyor. Ama Netenyahu barış görüşmelerini pek istemiyor. Hatta Hamas ve Filistinli liderlerin arasını açmak için planlar yapıyor. İsrail bu güne kadar Filistin’i bombaladı durdu, genç yaşlı demeden herkesi öldürdü. Hamas İsrail’in iki askerini ele geçirince Batı dünyası ayağa kalktı. Hamas başta olmak üzere Filistin terörist olmakla suçlandı ve medya İsrail’i destekler nitelikte haberler yaptı. Ancak asıl terörist faaliyetlerde bulunan IŞİD’e dair batıdan bir hamle gelmiyor. Hamas elinde silah gücü bulunduruyor ve bunu İsrail’e karşı kullanıyor. Kullanmamalı mı? Ben olsam ben de Hamas’ın yaptığını yapardım. Bir kan emici devlet topraklarına bomba atacak ve sen öylece duracak mısın? 

Ne yazık ki bölgede kalıcı barışı sağlayacak güç Amerika. Amerika isterse İsrail’i durdurabilir hem de tek bir talimatla. Gazze’deki insanlık dışı uygulamaların bir an önce bitmesini istiyorum. Tabii ben bunları yazarken batılı politikacılar İsrail’i haklı gösterecek oyunlar yapıyordur.

Pearl Jam frontman’i Eddie Vedder da İngiltere’de savaş karşıtı bir konuşma yaptı. Tankian gibi Gazze’deki durumu özetler nitelikte açıklamalar yaptı.