Son Feci Bisiklet Olayının Perde Arkası

0
1437

Aslına bakarsanız her şey Ekşi Sözlük`e girilen bir entry ile başladı. Çaylak bir yazar tarafından yazılan entry, onaylı bir yazar tarafından başlık açılarak siteye eklendi. O entry’ye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İzmir’de gerçekleşmekte olan konserde Adamlar ve Son Feci Bisiklet sahne almaktaydı. Entry’yi yazan kişi ilk parçayı dinledikten sonra ses sistemlerinin iyi olmadığını öne sürerek biletini iade etmek ve parasını geri almak (40 TL) istiyor. Bu noktada kendisine bunun mümkün olmayacağı söyleniyor. Bu sırada kamera ile tartaklanma görüntüleri kaydediliyor. Görüntüler burada.

Bu durum üzerine sinirlenen Son Feci Bisiklet vokalisti Arda Kemirgent bir tweet atıyor. Aslında konu yalnızca organizasyon ile bir dinleyici arasında gelişirken birden konuya dahil olan vokalist, olayları alevlendiriyor. Küfürlü bir tweet atan Arda Kemirgent, bilet ücretini geri isteyen kişiyi tehdit ediyor. Buradan görebilirsiniz.

Ardından bu olayların tamamı Ekşi Sözlük’e taşınıyor ve popüler entry’ler arasına giriyor. Akabinde Son Feci Bisiklet vokalistinden özür mahiyetinde tweet’ler geliyor. Konu halen büyümeye ve sosyal medyada yer etmeye devam ediyor.

Peki Kim Haklı?

Bilet parasını geri isteyen arkadaşın reklam kokan hareketleri dikkatimi çekti. Güvenlik görevlilerine kamerayı açtığı dakikalarda “dövmen benim işime yarar” gibi bir ifade var… Beğenmedğin bir konserden çıkıp parayı geri iade almak gibi bir hak var mı bilmiyorum (Finlandiya’da var böyle bir kanun). Araştırdım ve bulamadım. Etkinlikte önce bilet iptali sağlanıyor ancak bilet ile giriş yapıldıktan sonra geri iade yapılamıyor.

Ekşi Sözlük yazarlarından olaya şöyle bir yorum getirilmiş: bir futbol maçına girdiniz. Devre arasında ben bu maçı beğenmedim diyip paranızı alma şansınız var mı? Veya bir bisküvi aldınız ve ilkini yedikten sonra beğenmeyip geri iade etmek istediniz. Saçma olur. Burada müşteri konumundaki kişi ilk parçayı dinleyip hizmeti alan konumuna geçmiş oluyor. Parasını geri almak isteyen arkadaş net olarak saçmalamış. 

Bunun dışında olaya şahitlik ettiğini iddia eden bir Ekşi Sözlük yazarı, konsere geç girdiği için olaya tanıklık ettiğini belirtiyor ve görevlilerin ilk etapta uygun bir dille bilet parasını geri isteyen kişiyi uyardığını söylüyor.

Son Feci Bisiklet cephesinden olaya bakarsak, kendilerini haklı görebileceğimiz hiçbir nokta yok. Küfürlü bir tweet ve tehdit içeren cümlelerin aklanacak bir yanı yok. Çok gereksiz bir çıkış yaparak kendi kendilerinin prestijini düşürmüşler.