Soundgarden`ın Gitaristi Kim Thayil: “Nirvana Ev Hanımlarına Albüm Sattı”

0
65

Nirvana, grunge akımının büyük gruplarından biri olarak tarihe geçti. Kim Thayil, Nirvana`nın etkisinin ne kadar büyük olduğunu ve grunge akımının ticarileştirilmesini Noisey ile yaptığı röportajda anlattı:

O dönemde insanların neler döndüğünü anladığını sanmıyorum. Bir şeye takılıp sürekli onu tüketmeye çalışıyorlardı. Aynı şey Seattle`lı grupların başına da geldi. Grunge grupları bir anda paraya boğuldu.

İçlerinde Nirvana başkaydı. Rock tutkunları kadar pop dinleyen hayranları da vardı. Rekor kıran satışlar gerçekleştirdiler. Çocuklara, iş adamlarına albüm sattılar. Hatta ev hanımları bile Nevermind albümünü aldı.

Yaşanan süreç benim Nirvana`ya olan bakışımı değiştirmedi. Herkese albüm satmak kimileri için sorun oluyor. Onlar herkesin tanıdığı çok iyi bir gruptu. İster istemez başka pazarlar Nirvana`dan etkilendi. Vogue Magazine`in o dönem grunge tarzları vermesi biraz garip olmuştu.

Nirvana`nın son stüdyo albümü In Utero 15 ülkede altın ve platin plak ile ödüllendirildi. Birkaç sene önce yayımlanan 20. yıl baskısı da eski günlerdeki gibi başarılı satış grafiği yakaladı. Nirvana etkisi günümüzde de devam ediyor.