Squier Affinity Telecaster

0
260

Fender tarafından tasarlanan, kullanılan malzeme ve üretim yeri sebebiyle daha düşük fiyatlı olarak piyasada yer edinen Squier firmasının, Affinity Telecaster modelini inceleyeceğiz. Gitar çoğu Squier gitarında olduğu gibi Çin üretimi.

Öncelikle biraz görünüşünden bahsedelim. Renk olarak birçok seçeneğimiz var; maple black, arctic white maple, metallic red maple, 2 color sunburst maple ve butterscotch blonde maple. Standart bir Telecaster modeli görünüşü işlenmiş. Sap akçaağaç olduğu için beyaz renkte. Gövde ağacı “alder” yani kızılağaç. Ağırlığı az olan, hem tiz hem de bas tonları vurgu yapmadan gayet belirgin bir şekilde çıkaran bir ağaç tipidir. Zaten çoğu Fender ve Squier Telecaster’larda aksi belirtilmediği sürece ağacı kızılağaç’tır. Sapta kullanılan ağaç ve klavyede kullanılan ağaç aynı, akçaağaç. Bu klavye tipi tiz tonlarda daha başarılı olunmasını sağlar. Rahat bir klavyeye sahip diyebilirim. 21 adet “medium jumbo” perdelere sahip. Gitarın üzerinde Fender’ın 9 numara telleri bulunuyor.

Squier Affinity Telecaster

Şimdi de teknik özelliklerinden bahsedelim. Öncelikle belirtmek isterim ki, gitar Telecaster’larda alışılagelen 2 adet Single-Coil manyetiğine sahip(Vintage-Style Single-Coil Tele). Single-Coil manyetiği daha parlak ve canlı tonlara sahiptir ve dip gürültüsü ile ünlüdür. Blues vb. müziklerde kullanılır. 3 yönlü switch’e sahip. Ayrıca krom aksam kullanılmış.

Gitar, amfinin clean kanalında her manyetikte gayet parlak bir ses çıkıyor diyebilirim. Köprü manyetiği ise sololara pek uygun değil, daha çok ritime uygun. Drive kanalında ise single manyetiklerinin bir özelliği sayılan dip gürültüsü fazlasıyla belli oluyor. Fakat bunun sizi pek etkileyeceğini sanmam, hatta seven arkadaşlar bile olabilir. Gerçi Telecaster’ın çatlak overdrive tonunun temelinde yatan en önemli hususlardan biri bu manyetiklerin tatlı dip gürültüsü olduğu için eminim ki bu gitarı alan kişi bunu düşünerek alacaktır ve sevecektir. Sustain olarak yeterli diyebileceğimiz düzeyde bir kalitesi var. Humbucker manyetiklerle veya sustain konusunda canavar diye tabir edebileceğimiz yüksek gain çıkışlı gitarlarla karşılaştırmamak lazım elbette. Sustain konusunda iyi derken kast ettiğimiz şey, kendi sınıfının el verdiği ölçülerde iyi. 

Squier Affinity Telecaster

Son olarak genel bir değerlendirme yapacak olursak, her ne kadar Fender’in Telecaster’larının yerini tutmasa da (doğal olarak) fiyatına göre çok iyi bir gitar. Blues ve klasik rock gibi türlere yönelecek olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Size genel olarak soft vari tarzlarda yeterli olabilecek bir gitar. Ama her gitarda da tavsiye edilen bir şey olarak denemeden almamanızı tavsiye ediyorum. Ek bilgi olarak, gitar şu anda Türkiye’de 750 lira civarında satılmakta. Görüşmek üzere.