Henüz genç sayılabilecek yaşına rağmen rock müzik tarihinde önemli bir yere sahip olan Steven Wilson, çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı. FreqsTV`ye verdiği röportajda konuşan başarılı müzisyen, müzik sektörüne adım adan her müzisyenin ilk etapta başka eserlerden bir şeyler çaldıklarını ileri sürdü:

Her müzisyen kariyerine başkalarından çalarak başlar. Burada bahsini ettiğim şey müzisyenlerin ilk eserlerini verdikleri dönem. Bu belki de kendi kendilerinin kariyerlerinden çalmak anlamına geliyor.

Söylemeye çalıştığım şey, müzisyenler ilk etapta 0’dan bir şey yaratmıyorlar. Bir şeyler dinliyorlar ve şöyle söylüyorlar: “buna benzer bir şeyler yapmalıyım“. Ya da kimisi de şöyle söylüyor: “bu adamın bas gitar ile yaptığı şeyler çok enteresan, belki de bunları kendi yaptığım bir parçada kullanmalıyım“. Ve işte bu şey sanatın kurallarından biri. Her şey ilham alınacak, referans alınacak ya da etkilenilecek bir noktadan çıkış yapıyor.

Steven reyiz gayet mantıklı konuşmuş. Şu ana kadar bir müzisyenden etkilenmeyen ya da sadece kendi başına yarattığı bir müzik ile gündeme gelen müzisyen bulmak neredeyse imkansız. Duayen diye nitelediğimiz ve bir çok türe ön ayaklık etmiş büyük müzisyenlerin bile temelde etkilendikleri bir takım müzisyen ve tarzlar olduğunu biliyoruz.