İsveç, Norveç ve Finlandiya, en çok bilinen 3 “dinsiz” ülke. Bir diğer yandan Suudi Arabistan ise bilinen en dindar ülke. Nüfusun neredeyse hepsi müslüman. Fakat, ülkede yaşayan bir grup genç İslam’ı reddederek Al-Namrood adında bir Black Metal grubu kurdu.

Aslında bu proje inanılmaz korkunç sonuçlar doğurabilir. İslam karşıtı müzik yapmak, hem de Suudi Arabistan’da, en iyi ihtimalle idam cezasına neden olabilir. Bu nedenle grubun üç üyesi kimliklerini gizleyerek yaşamlarını sürdürüyorlar. Fakat, Vice.com isimli internet sitesi grubun bassçısı ve gitaristi Mephisto ile ropörtaj yapma imkanı buldu. 

Al-Namrood ismi Babil kralı Nimrod’un Arapça isminden geliyor. Al-Namrood felsefesine tamamen uyan bir tanım bulduk. Grubumuzun ismi aynı zamanda ‘inanmayan’ anlamına da geliyor.

“Dinden bıktık artık” diye söze başlayan Mephisto, şöyle devam etti:

Grubu aslında bu dindar düzen kurdu. Her şeyin din ile kontrol edildiği bir ülkeden daha motive edici ne olabilirdi ki? En basitinden, insanların burada bir şey yapma hakları yok. İslami Şeriat devletinde yaşıyorsanız bunlar çok doğaldır. Burada insanın yaşamını etkileyen 2 adet sıradışı güç var: Din ve toplum. İkisi de iç içe ve resmen boğuluyorsunuz.

“Herhangi bir yerde sahne aldınız mı?” sorusuna ise “Bu imkansız, çünkü yasak. Bunu yaptığımız anda ölüm bize bir kaç dakika uzaklıkta olabilir.” şeklinde cevap veriyorlar. Lafı fazla uzatmadan bu gruba ait bir kaç müzik ile sizleri başbaşa bırakalım. İşte hayatı pahasına müzik yapan bu grubun ortaya çıkardığı eserler: