Grup üyelerine Sözde Ermeni Soykırımı`nın 100. yılında yapacağı turnenin detayları sorulurken, grubun bu konu hakkında daha fazla girişimde bulunacağı da belli oldu. Sözde Ermeni Soykırımı`nın 100.yılında System of a Down, bu konuyu yeni albümlerinde de işlemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bir Türk hayranla konuşma fırsatları olsa o hayranın, “savaş tazminatı vermemek için” ülkesinin soykırım yapmadığını iddia edeceğini bildiklerini söyleyen John Dolmayan, bu trajediyi gidermek için adil yolun ne olduğunu anlattı:

Bu tarz düşünen insanlar genelde gerçeği gizlemeye çalışan insanlar. Kabul etmekten korkuyorlar. Kendilerine o vahşeti yakıştıramıyorlar.

Tankian ekledi:

Sanırım hepiniz anladınız ki Türkiye hükümeti savaş tazminatı veya toprak iadesi konusu açıldığı anda küplere biniyor. Tahminimce, bilgisizliğin bedeli ve diplomasi insanların yarasını sarmaktan ve hakkını vermekten daha ağır basıyor. Bir de şu var, bunca yıl Türkiye hükümeti nasıl olur da bütün halkına yalan söyleyebilir? Bu, halkın soykırımı tanımamasındaki en büyük neden.

Ermeni Soykırımı’nın Ermeni halkının üzerindeki etkileri sorulduğunda ise Tankian:

Soykırım ve daha nice davalardaki adalet arayışı Ermeni insanının hem kültürel, hem de karakteristik özellikleri. Hiçbir kültür kendinin sonsuza kadar kurban gibi yaşamasını istemez. Kim kültüründen vazgeçmek ister ki? Bu, sizce de System of a Down ruhuyla uyuşmuyor mu? Adalet savaşı verirken kültürümüzü tanıtıyor ve yaşatıyoruz.

Son olarak John Dolmayan’a “Sizce dünyanın en iyi grubu hangisi?” diye sorulduğunda ise “Bilmem, Iron Maiden’a sorun.” diye cevap verdi.