Teknik Bilgi – Önsöz

0
60

Merhaba arkadaşlar, şu anda teknik bilgi köşemizdeki ilk yazımızı okumaktasınız. Bu yazı aynı zamanda bir önsöz niteliğindedir ve kısaca bu köşenin başlama fikrinin nereden ortaya çıktığından, içeriğinin ne olacağından ve gelecekte bu köşede hangi konulara değinileceğinden bahsedecektir.

Bu köşenin amacı mesleği elektrik ve elektronik olmayan fakat ses ve müziğe meraklı arkadaşlara basit bir dille bilgi aktarmaktır. Tabi ki bu konularda derli toplu bir Türkçe kaynak olmayışı böyle bir köşe oluşturma fikrinin ortaya çıkmasının en önemli sebebidir fakat bu tip bir teknik yazılar serisi oluşturma fikrinin elektrik mühendisliğine başladığım ilk yıllardan beri planladığım bir şey olduğunu da söylemem gerekiyor. Lisans hayatım boyunca bir türlü hayata geçmemiş bu fikir, site kurucusu Feyyaz`ın yazarlık teklifiyle bir anda ete kemiğe büründü, umarım zevkle okursunuz.

Proje yıllardır yaptığım araştırmalar ve denemeler sonucu oluşan bilgi birikiminin düzenli bir şekilde paylaşımını hedeflemektedir. Yazıları üç farklı formatta yazmayı planlamaktayım. İlk olarak “lamba nedir?“, “Transistor nedir?” gibi basit sorulardan başlayıp daha sonra “preampli”, “powerampli” gibi ampli bloklarını da içeren  daha geniş kapsamlı sorunların cevabını arayacağız. Son olarak da “lambalı ampli ile transistorlu ampli arasındaki farklar“, “analog sinyal işleme ile dijital sinyal işleme arasındaki farklar“ gibi karşılaştırmalı yaklaşım ile konuyu açıklamayı düşünmekteyim. Tabi bu noktada birçok şehir efsanesini de yıkmayı hedeflemekteyim. 🙂 Okuyan arkadaşlara faydalı olması dileğiyle…

Önümüzdeki günlerde ilk konumuz olan “lamba nedir?“ sorusu ile karşınızda olacağım, görüşmek dileğiyle…