Thrash Metal`in Agresif Grubu: Edgeflame Röportajı

0
16

Türk Gitar`ın yayın hayatına başladığı sıralarda Edgeflame demo kayıtlarını paylaşıyordu. İki taraf yaklaşık 3 senedir tanışıyor. O günlerden beri Edgeflame`e destek oluyoruz. Bu sene yayımlanan Liberate Then Separate, Edgeflame`in kat ettiği yolu apaçık gösteriyor. Daha iyi bir prodüksiyonla, daha sert ve ayakları yere basan bir albüm yaptılar. Grubun kurucusu Tolga Sert`i röportaj köşemizde ağırlamanın vakti gelmişti. Keyifle okumanız dileğiyle;

Türk Gitar: Merhaba Tolga, nasılsın?

Tolga Sert: Merhaba, iyiyim. Her şey yolunda diyebilirim.

Türk Gitar: Yeni albümünüz Liberate Than Separate hayırlı olsun. Kayıt sürecinden bahseder misiniz?

Tolga Sert: Öncelikle teşekkürler, kayıt sürecimiz 2015 yılının bahar aylarında başlamıştı. Load Another Bullet albümünü kaydettikten sadece birkaç ay sonra bu albümün yarısından fazlası oluşmuş durumdaydı. 5-6 aylık bir inceleme sürecinden sonra stüdyoda kontrollere başladık grup olarak.

Nisan ayında davulcumuz Mert Demir ile yollarımızı ayırmıştık, temmuz ayında stüdyoya girdiğimizde gitaristimiz Oğuzhan Özkan ve bassistimiz Buğra Oğuzhan ile de bir ayrılığa yönelmek zorunda kaldık; ancak bunların tamamı hepimizin hayatlarında gerçekleşen olaylardan kaynaklanıyordu, hem bireysel olarak zor durumda kalmamak hem de grubun kurulduğu günden beri sahip olduğu amacı aksatmamak adına böyle bir yol izledik.

Ancak sonrasında birkaç yıldır tanıdığım müzisyenler olan Anıl Ayaydın ve Burak Sarıgül gruba dahil oldular. Böylelikle kayıtlarımıza devam ettik. Eleman değişiklikleri yaşandığı sırada albümün davulları ve ana gitarlarının kayıtları tamamlanmıştı, Burak büyük bir çaba ile basslara girişti ve kendi kısımlarını daha iyi ne olabilirdi ki diyebileceğim kadar güzel bir şekilde kaydetti. Bu süreçte Anıl da albüm üzerine kafa yormaktaydı, Burak ile geçen 10 15 günün ardından Anıl da birkaç gün içinde gerekeni hakkıyla gerçekleştirdi.

Tüm bunlardan sonra mix ve mastering işlemlerine başlanmak üzereyken bazı teknik sıkıntılar yaşadık. Hatta, insanlara artık birşeyler sunmalıyız düşüncesiyle, hiçbirimizi tatmin etmese de başarısız bir single yayınladık ve gelen haklı tepkilerden sonra albümü gözden geçirmemiz gerektiğine karar verdik. Bu noktada Diken grubundan Taylan Ayık bize inanılmaz yardımcı oldu, adeta bir kurtarıcı gibiydi. Öncelikle bazı ekipmanlar tedarik ettik. Bu noktada kurmaya başladığımız çok temel bileşenlere sahip ev stüdyolarımızda tüm kayıtları inceledik. Yer yer düzenledik yer yer yeniden kaydettik ve sonrasında ham kayıtları bugün dinlediğiniz hale getirmesi için Taylan abiye emanet ettik.

Böylece eylül-ekim gibi yayınlanması planlanan albüm mart ayında dinleyicilerimize ulaşabildi.

Türk Gitar: Parçaların şekillenmesi nasıl oluyor? Sözler, riffler ortak mı?

Tolga Sert: Bu grup için yazılan her şarkı hem söz hem müzik olarak benim elimden çıktı bu albüme kadar. Fakat yeni kadromuz ile albümü gözden geçirirken onlar da kendilerinden bir şeyler kattılar. Belki albümün %10’u edecek bir müdahale olmuş olabilir. Benim için önceki işlere göre farklı ve etkileyici bir lezzet oldu. Dinleyicilerimiz de bunu fark edeceklerdir mutlaka.

Türk Gitar:  Albümün genel teması neyi anlatıyor?

Tolga Sert: Öncelikle albümümüz kesinlikle sert bir dile sahip, ülkede yaşanan ve bu insanlara acı çektiren her konuyu işlemeye çalıştık. Maalesef ülkedeki her şey gibi acılar da yozlaşmaya başladı, hepimiz hayatımıza devam etmeye mecburuz ancak birçok şeyi rahatlıkla unutuyoruz. Belki ülkede müziğin geldiği noktaya baktığımızda biz de daha sakin bir şekilde, duygu sömürüsü üzerine odaklanabilirdik. Eminim çok daha fazla dikkat çekerdi.

Son yıllara baktığımızda göreceğimiz; katledilen siviller, en kalleş şekilde öldürülen askerler, memurlar, donarak ölen çocuklar, kazalarda ve facialarda kaybettiğimiz yüzlerce insan, geceleri huzurla yürüyemediğimiz sokaklar, suçluya tepki verirsek suçludan çok ceza alabileceğimiz bir sistem içindeyken bunlar üzerine ağlamak saçmalık olurdu. Faydasız bir iş üretmek yerine tüm bu sıkıntılara sebep olan insanları parçalarcasına bir öfke ile yazıldı her söz, insanları da harekete geçirecek ateşi canlandırmak için.

Bunu da yer yer doğrudan yer yer şarkılara konu olması için yarattığımız Dethroner adlı karakter üzerinden tiyatral bir yol ile gerçekleştirmeye çalıştım sözleri yazarken. Tüm bu agresif ve sert tema albümün güçlü sound`u ile fazlasıyla uyuştu.

Türk Gitar: İlk albümle kıyasladığımızda daha sert bir Edgeflame görüyoruz. Özellikle hem davul hem de vokalde büyük değişiklikler var. Bu albümden beklentiniz nedir?

Tolga Sert: Bu değişikliklere mecburduk, albüme işlediğimiz tema önceki albüme göre çok daha agresif bir noktaya ulaşmışken sound`umuzun da bu doğrultuda ilerlemesi bir mecburiyetti. Geçen albümden beri eleştirilen vokaller üzerine çalışmam gerektiğinin farkındaydım. 1-1.5 sene süren çabanın sonucu benim kadar dinleyicileri de mutlu etti. İnsanların yaptığı tatminkar geri dönüşlere bakarak bu albümle sahip olduğumuz kitlenin genişleyeceğinden, müziğimizin daha geniş alanlara yayılacağından grup olarak eminiz.

Türk Gitar: Diken’den Taylan Ayık yeni kayıtların mix ve mastering’i yaptı. Diken üyelerinin de size destek verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sıradaki çalışmalarınızı da Taylan Ayık`la beraber mi yürüteceksiniz?

Tolga Sert: Kendisi bu albüme inanılmaz bir katkı sağladığı gibi bize de birçok konuda yol gösterdi. Eğer kendisi de onaylarsa şüphesiz ilerleyen zamanlarda gerçekleşecek işlerde mutlaka altında imzası olacaktır.

Türk Gitar: 2 albümünüz var ama sizden hiç klip izleyemedik. Liberate Than Separate`e klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Tolga Sert: Klip konusunu beceremedik açıkçası, büyük bir planlama, boş zaman ve maddi güç isteyen bir iş. Şahsen ülkede yapılan işler ya çok monoton bir yapıya sahip, ya da farklı bir şeyler denerken komik duruma düşülen bir şekilde gerçekleşiyor. Keyifle izlediklerim sayılı maalesef. Aslında benim için de çok fazla anlam ifade etmiyor bu olay. Tüm elemanların bir okul/iş temposu olduğundan böyle kapsamlı bir işe vakit ayıramadık bugüne kadar. Bu yüzden diğer konuların üstünde düşünmedik bile ancak aklımızın bir köşesinde bu fikir var. Sadece bir şeyleri yerine getirdik demek için, yüksek bir ihtimal olmamakla birlikte sonbahara doğru çok ilginç olmayan bir yol ile bizleri de harabe bir yerde 4 dakika boyunca kafa sallarken görebilirsiniz. Net olarak açıklayabileceğim tek şey eğer bu gerçekleşirse When The Wolves Strike adlı şarkımız ile gerçekleşebileceğidir.

Türk Gitar: İlerleyen dönemlerde düet yapmak istediğiniz biri var mı?

Tolga Sert: Bizimle yapmaya cesaret edebilecek var mı?

Türk Gitar: Ankaralı grupsunuz, Ankara dinleyicisi konserlerde nasıl?

Tolga Sert: Ankara dinleyicisi de tüm dünyadaki dinleyicilerden farksız, Palladium’da konser izleyen adam da elinde telefonuyla dikiliyor. Bu yüzden Türkiye’de şöyle Ankara’da böyle diye ayrımcılığa gerek yok. Şaşırılacak bir durum da yok ancak bizim tek şansımız Ankara kitlesiyle içli dışlı oluşumuzdur. Konserlerimizde sahne ve seyirci arasında bir sohbet hali var. Karşısında 50-100 kişi varken kendini Wembley’de hisseden gruplar arasında biraz daha içten kalıyoruz sanırım. Dinleyicilerimiz de buna karşılık minik bir pogoyu, hafif bir kafa sallamayı, şarkılara eşlik etmeyi eksik etmiyorlar, sağ olsunlar.

Türk Gitar: 24 Nisan’da lansman konseriniz var. Daha sonra şehir dışına açılmayı planlıyor musunuz?

Tolga Sert: İstanbul, İzmir ve Bursa’dan gelen haberler ve talepler var ancak henüz üstünde konuşmak için çok erken.

Türk Gitar: Son zamanlarda dinlemekten keyif aldığın gruplar/müzisyenler kimler?

Tolga Sert: Metal müzik üzerine konuşursak Megadeth, Slayer ve Anthrax’ın son albümleri kusursuz, üstünde konuşmak anlamsız olur. Lamb of God ise pek sevmediğim bir tarza sahip olsa da son albümleriyle kendilerini bana sevdirdi. Bunun dışında pek bilgili bir abi Şili’den Ripper adlı bir grubu önerdi, tek başıma asla denk gelemezdim. Bir miktar ona takılmış bulunmaktayım son zamanlarda, öneririm.

Ek olarak tüm kayıt ve provalar fazlasıyla kafa yorduğunda Infected Mushroom, Ultimate Spinach, Neşet Ertaş ve Zeki Müren çok güzel rahatlatıyor.

Türk Gitar: Eklemek istediğin bir şey var mı?

Tolga Sert: Güçlü kalın!

Türk Gitar: Başarılar, en yakın zamanda İstanbul’a bekliyoruz.

Tolga Sert: Çok teşekkürler. Görüşmek dileğiyle.