Freemuse (Freedom of Musical Expression – Müziksel İfade Özgürlüğü) adlı Danimarkalı sivil toplum örgütü, 2014’te dünya genelinde müzisyenlerin karşılaştıkları baskıları raporlaştırdı. Dünya genelinde müziğin susturulması için devletler ve devlet dışı çeşitli aktörler tarafından müzisyenlere hapis, saldırı ve sansür uygulandığına dikkat çekilen raporda 1 müzisyenin öldürüldüğü, 17 müzisyenin hapsedildiği, 9 müzisyenin dövüldüğü ve 14 müzisyenin yargılandığı belirtildi.

Raporda müzisyenlere yönelik baskılar sıralamasında Rusya 15 olayla, Çin 13 olayla birinci ve ikinci sırada yer alırken üçüncülük ise 9 olayla Türkiye’nin oldu. Rusya, Çin, Türkiye’yi Küba, Pakistan ve Belarus izliyor.

Pakistan’da Kadın Müzisyen Öldürüldü

Raporda Pakistanlı kadın şarkıcı Gulnaz’ın evinde silahlı bir kişi tarafından öldürüldüğüne dikkat çekilirken, Çin’de de Çin kültürünü eleştiren müzisyenlerin baskıyla karşılaştığı vurgulandı ve onlarca Tibetli müzisyenin tutuklu bulunduğu ifade edildi.

Türkiye ve Rusya’nın ise raporda demokrasi ve insan hakları konusunda sıkıntılı olduklarına dikkat çekilerek müzisyenlerin genellikle politik olarak baskı altında olduğu vurgulandı.

Kaynak: Bianet.org