The Collective School of Music, New York`un tam merkezinde Blue Note`a 5 dakikalık yürüme mesafesinde, bünyesinde New York müzik sahnesinde uzun yıllardır aktif olarak yer alan ve fazlasıyla önemli isimleri barındıran dünya en önemli müzik okullarından biri.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Buğra Balcı`nın Türkiye`ye gelerek organize ettiği seçmeler, dünyadaki müziğin başkenti olan New York`ta eğitim alma hayallerini gerçekleştirmek isteyenleri bir araya getirdi. Seçmelerde, Türkiye’nin dört bir yanından müzisyenlerin yoğun katılımı sonucu 23 aday burs almaya hak kazandı.

Türkiye tarihinde bir ilk olan New York müzik okulunun Türkiye`de sınav yapması yoğun talep yarattı. Ülkemizdeki yeteneklerin gelecekleri ve hayalleri açısından büyük önem taşıyan bu büyük potansiyel karşısında ise seçmeleri devamlı bir hale getirmek için Türkiye`de Buğra Balcı ve Anıl Şenarsoy ortaklığında Collective Turkey isminde bir oluşum yaratıldı.

Collective Turkey oluşumu sayesinde yurt dışı hayalleri olan müzisyenlere büyük bir fırsat kapısı aralanıyor. Proje; vize, uçak bileti gibi harcamaları rafa kaldırıyor. Ayrıca sınav için New York`a gitmeye bile lüzum yok. Sınav için kendinize en yakın Collective Turkey şubesine gidip gerekli danışmanlık hizmetini alabiliyorsunuz. Sınava katılan adaylar burs için değerlendirmeye de alınıyor.

New York The Collective School of Music`te eğitim modelleri tamamen adayın seçimine göre belirleniyor. Beş günlükten iki yıllık tam programa kadar çok çeşitli eğitim olanakları mevcut.

Başvuruları yılın her zamanında rahatlıkla Collective Turkey`nin web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Web sitesi üzerinden sınav içeriklerine ulaşılabiliyor.

Şu an için seçmelerine yalnızca İstanbul ve İzmir’de girilebilen Collective Turkey projesinin önümüzdeki yakın bir zamanda sınırlarını genişleterek Ankara, Antalya ve Bursa`ya da ulaşma aşamasında.

The Collective School of Music`in New York Manhattan`ın tam göbeğinde yer alan okul binası, yıllardır Türkiye`deki müzisyenlerin söz konusu ettiği Berklee College of Music`e 4 saat uzaklıkta. Tüm bunlar, yalnız finans değil aynı zamanda müziğin de başkenti olan New York`ta eğitim almanın ne denli yeri doldurulamaz bir proje olduğunu belgeler niteliktedir.

Aşağıdaki linklerden Collective Turkey`e ulaşabilirsiniz.

Web sitesi
Facebook