Arch Enemy, Türk seyirciler tarafından gerçekten çok sevilen ve merakla gelmesi beklenen bir grup. Geçtiğimiz ay yaptığımız ankette, bu yıl ülkemize gelecek gruplar arasında fanları en çok heyecanlandıran grup çıkması da bu durumun en büyük göstergesi. O yüzden onları ikinci defa röportaj köşemize almaktan çok mutluyuz. Çok güzel bir röportaj olduğuna inanıyorum. Buyrunuz:

Türk Gitar: Merhabalar Michael. Yeniden seni röportaj köşemizde ağırlamak büyük bir keyif.

Amott: O keyif bana ait, sizinle tekrar konuşuyor olmaktan çok memnunun.

Türk Gitar: Türkiye’nin en çok ziyaret edilen rock ve metal portalı olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz yılın en iyi albümü anketinde War Eternal birinci sırayı aldı. Ayrıca “bu yaz ülkemize gelecek gruplardan hangisi sizi heyecanlandırıyor” şeklindeki anketimizin de birinci sırasında Arch Enemy yer aldı. Headliner olarak gelen grupların bir kaç misli fazlası oy ile bu dereceyi elde ettiniz. Türkiye sizi gerçekten çok seviyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Amott: Bunu duymak ne kadar mutluluk verici tahmin edemezsin! Türk metal fanlarının Arch Enemy’yi ve War Eternal albümümüzü keyifle dinlediklerini bilmek bizi gerçekten gururlandırıyor. İnsanların belirli müzikal şeyleri neden beğendiklerini söyleyebilmek çok zor, bu müzikte de diğer sanat türlerinde de kişisel deneyime bağlı bir şey. Ben şarkıları yazdığım zaman bunları grup olarak bir araya getiriyoruz, başarılı olup olmayacaklarını düşünmüyoruz, ve kendimizi nadiren söz yazarları ya da müzisyenler olarak ifade ediyoruz. Yine de, dünyanın her yerinden fanların kalplerine ulaşabilmiş olmak çok ama çok memnuniyet verici ve değerli.

Türk Gitar: Geçtiğimiz yılki röportajımızın öncesinde büyük bir üye değişikliği vardı ve gruba Alissa White-Gluz katılmıştı. Onunla geçen bir senenin ardından, kendisinin grupta yarattığı etkiyle ilgili neler söylemek istersin?

Amott: Evet, özellikle line-up değişikliği büyük bir zorluktu. Ama yinede bunun grubu enerji ile doldurduğunu düşünüyorum. Şöyle ifade edebilirim, grupta artık yeni kan var ama yüreği ve ruhu hala aynı ve hep aynı kalacak. Alissa’nın fanlarımız tarafından kabul edildiğini görüyorum. Kendisi sahne gösterilerine gerçekten enerji ve profesyönellik getiriyor ve oldukça kısa bir zamanda beraber elde ettiklerimiz beni çok mutlu ediyor. Bu kesinlikle grup tarihindeki en heyecanlı kısımlardan biri oldu. Gelecekte de beraber yaratacaklarımızı heyecanla bekliyorum.

Türk Gitar: Gruba dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olarak görülen Jeff Loomis’i dahil ettiniz. İlk temas ve gruba dahil olma süreciyle ilgili bilgi verebilir misin?

Amott: Jeff ile 15 yıldır arkadaşız ve geçmişte de beraber turlarda bulunduk, o Nevermore’daydı o zamanlar. Çok kolay bi süreç oldu aslında, sadece telefonla arayıp sordum. Çok iyi birer arkadaş ve dostuz ve beraber çok iyi vakit geçiriyoruz, hem sahnede hem sahne dışında.

Türk Gitar: Türkiye’de çok sevildiğiniz için fanlardan bir kaç soru da almak istedik. Türk seyirciler Carcass ile tek parçalık bir performans sergileme ihtimalinin olup olmadığını merak ediyor. Bu gerçekten muhteşem olurdu. 

Amott: Bu Carcass’a bağlı bir şey, onların gösterisine bağlı. Eğer Jeff ve Bill yapalım derlerse ben hazırım!

Türk Gitar: Henüz çok erken olduğunun farkındayım fakat yine de sormak istiyorum. Alissa’nın vokalist olduğu War Eternal albümünün tadı damağımızda kaldı. Jeff Loomis’in de yer alacağı yeni bir albüm için çalışmalara ne zaman başlamayı planlıyorsunuz? 

Amott: War Eternal’ı beğeniş olman memnuniyet verici. Bizim için de gerçekten popüler bir albüm oldu. Halihazırda yazdığım iki şarkı var, ve hala ham demo aşamasındalar ama güzel olacaklarını vaad ediyorlar. Yine de haklısın, War Eternal’ı takip edecek albüm hakkında konuşmak için baya erken… Jeff Loomis ile yeni bazı fikirler üzerinde çalışmayı iple çekiyorum.  Şuan yoğun biçimde turlara odaklanmış durumdayız. Gerçekçi olursam, 2016 içinde bir tarihte yeni albüm üzerinde çalışmaya başlayacağız diyebilirim.

Türk Gitar: Bu soruyu sadece kendim için soracağım. Senin solo gitar tekniğini, Türklerin kültürel çalgısı “bağlama”nın çalış tekniğine benzetiyorum. Elektro bağlama veya doğu kültürüne ait enstrümanlara ilgin var mı? 

Amott: Şahsen bütün müzik türlerine ilgim var özellikle telli çalgılar içerenlere. Aslına bakarsan elektro bağlamanın sesini gerçekten sevdim! Çalış biçimine etkisi oldumu bilemiyorum ama, kim bilir belkide. Bir çok şeyden etkilenip, ilham aldım şimdiye kadar her türlü kültürden ve müzikten.

Türk Gitar: Konsere çıkmadan önce grup ya da bireysel olarak yaptığınız ritüeller var mı?

Amott: Kişisel olarak biraz vücudumu esnetip ısınıyorum, ayrıca en az 30 dakika çalıp gitarı da ısıtıyorum diyebilirim. Grup olarak tam sahneye çıkmadan önce bir araya gelip gizli kelimemizi söylüyoruz, bu bizi hazır ve odaklı hale getiriyor.

Türk Gitar: Türkiye’de geçtiğimiz yıl ses sistemiyla alakalı olarak talihsiz bir durum yaşadınız. Bu kez gizli ve saçma sapan anlaşmalar olmayacak diye tahmin ediyoruz. Gerçek Arch Enemy’nin keyfine varacağız. Bu tarz durumlar müziğin güzelliğini kısıtlayan etkenler. Neler söylemek istersin?

Amott: Sanırım geçen seneki konserde neler olduğunu herkes biliyor. Headliner’ın politikası sebebiyle yaşananlardan ötürü tüm saygımı tamamen yitirdim. Arch Enemy konserini Türk metal fanları için ağır sınırlamalar içine sokmaları gerçekten adil değildi. Bu sefer her şey daha farklı olacak.

Türk Gitar: Sizleri tekrar Türkiye’de görmek heyecan verici olacak. Görüşmek üzere.

Amott: Elbette! Türkiye’de size GERÇEK bir Arch Enemy konseri sunak için sabırsızlıkla bekliyoruz.