10. Metin Türkcan

Pentagram’ın solo gitaristi kendisi. Aynı zamanda Şebnem Ferah’ın da gitaristliğini uzun süredir devam ettiriyor. Olur da bir gün göçerse bu dünyadan, Türkiye’deki tüm wah pedalları öksüz kalacaktır.

9. Cem Köksal

Zamanında Murat İlkan’la beraber ortalığın tozunu attırırdı. Şimdilerde ortalıkta pek görünmüyor.

8. Serdar Öztop

“Neden albüm çıkartmıyorsunuz ?” sorusuna “Albüm çıkartınca insan beklentiye giriyor. Konser teklifleri, yüksek satışlar bekliyor. Haliyle bunlar olmayınca da albüm çıkartıp beklentiye girmek istemiyorum” demiştir. Aynı zamanda Yavuz Çetin’in de albüm kaydını yapmıştır Serdar Öztop.

7. Demir Demirkan

“Pentagram” denince akla gelen ilk isimlerdendir kendisi. Ama sadece Pentagram değil, ABD’de de çok iyi işlere imza attı. Aynı zamanda Sertap Erener’in eski eşi olan Demir Demirkan, günümüzde solo kariyerine devam ediyor.

6. Gür Akad

Zamanında evleri yanarken radyoda Beatles dinlemiş bu abimiz…  Aynı zamanda Steve Vai’yi de Türkiye’ye getiren isimdir.

5. Batu Mutlugil

Tekstil fabrikası bulunan Batu Mutlugil, Yavuz Çetin ile tanıştıktan sonra gitarını raftan indirmiştir, ardından da “Blue Blues Band” kurulmuştur. Bu gurup yaklaşık 8 sene faaliyet gösterdikten sonra Yavuz Çetin’in ölümünden sonra etkili olamadı. Ama “Batu Baba” hala çalıyor…

4. Akın Eldes

Aslında hiç gitarist tipi olmayan 52 yaşındaki Akın abimiz, bu sıralar Pinhani dışında Bulutsuzluk Özlemi’nin konserlerine de eşlik ediyor.

3. Erkan Oğur

Türkiye’ye perdesiz gitarı getiren ilk isimdir Erkan Oğur. Gitarın dışında birçok telli çalgıyı profesyonel derecede çalabilen müzisyen ülkemizde daha çok türküleriyle tanındı.

2. Asım Can Gündüz

Ülkemiz için çok önemli bir gitarist. Kolay mı ABD’de 40 yıl kalıp, Jimi Hendrix’in gitarı ile geri dönmek? Saniyede 23 nota basabilmek…

1. Yavuz Çetin

Samsun doğumlu gitarist, çoğu kişi tarafından Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi gitaristi olarak kabul edilir. 2. albümü olan “Satılık” çıkmadan intahar eden genç gitarist, akıllara “Benimle Uçmak İster Misin” ve “Köle” adlı şarkılarıyla kazındı.

Kaynak: Onedio